Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Przychodzi hurtownik do dewelopera

Fotorzepa, Adam Burakowski Adam Burakowski
Rekordowy popyt na mieszkania nie skłania firm do wyprzedawania ich w pakietach z dużymi rabatami. Deweloperom bardziej opłacajš się pojedyncze transakcje po cenach z katalogu.
Stosunkowo niedawno każdy klient w biurze deweloperskim był na wagę złota. Firmy dokładały do mieszkań zagraniczne wycieczki, samochody, telewizory, urzšdzały za darmo kuchnie i łazienki. Byle tylko pozbyć się lokalu. Kryzys sprawił, że wiele nieruchomoœci, zwłaszcza tych dużych i drogich, zalegało na rynku nawet po kilka lat. Chętny na dwa mieszkania na jednym osiedlu był już traktowany jak poważny klient pakietowy, który mógł żšdać dużo większych niż standardowe rabatów. I je dostawał. Dziœ rynek jest na zupełnie innym etapie cyklu koniunkturalnego. Nieruchomoœci sprzedajš się na pniu. Najlepsze mieszkania ze œwietnymi adresami znikajš z oferty, zanim na plac budowy wjadš koparki i żurawie. To klienci szukajš mieszkań, a nie mieszkania klientów.
W ostatnich latach sprzedaż nowych lokali w największych aglomeracjach rosła w niemal 19-proc. tempie rocznie. Rynek zalała gotówka. Bardzo aktywni sš też kupujšcy nieruchomoœci za pożyczone z banków pienišdze. Kredyty sš wcišż względnie tanie. Rekordowy popyt na mieszkania nie skłania firm do wyprzedawania ich w pakietach z dużymi rabatami. Deweloperom bardziej opłacajš się pojedyncze transakcje po cenach z katalogu. Firmy nie chcš też fundować sobie konkurencji. Można bowiem zakładać, że kupione ze zniżkš lokale wrócš do oferty. Będš droższe, bo inwestor musi zarobić, ale ich cena może być wcišż niższa niż u dewelopera. Firmy niechętnie sprzedajš też całe bloki na osiedlu funduszom, które potem przeznaczajš lokale na wynajem. Klienci niespecjalnie chcš mieszkać obok budynków, które sš w rzeczywistoœci hotelami. Sytuacja wkrótce może się jednak zmienić. Rynek nie może rosnšć w nieskończonoœć. Sprzedaż załamie się prędzej czy póŸniej. A wtedy chętny na hurtowe zakupy znów zacznie dyktować warunki.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL