Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Andrzej Stec: Bez zagranicy nie będziemy tygrysem

Archiwum
Pojawiły się fantastyczne dane ekonomiczne, które zaskoczyły nawet optymistów. Okazuje się, że w marcu imponujšco rosła nasza produkcja.

Szczególnie cieszy dobra koniunktura w sektorze budowlanym, kole zamachowym każdej gospodarki. Niewykluczone, że w całym I kwartale polska gospodarka rosła w szybkim tempie ponad 3 proc. (na ostateczne dane jeszcze czekamy).

W całej tej układance wcišż za mały jednak jest wkład inwestorów zagranicznych. Gdyby był większy, to kto wie, może bylibyœmy tygrysem Europy z ponad 4-proc. wzrostem, odczuwalnym dla wszystkich obywateli. Dlaczego inwestycji z zagranicy brakuje? Powodów jest kilka. Można je znaleŸć w badaniu 14 zagranicznych izb przemysłowo-handlowych przeprowadzonym wœród 369 firm. Trzeba zauważyć, że ogólny obraz polskiej gospodarki w ich oczach jest dobry – w naszym regionie Europy przegrywamy minimalnie tylko z Czechami. Klimat inwestycyjny znaczšco się jednak pogarsza. Już tylko 32,5 proc. szefów zagranicznych firm myœli o inwestycjach (rok temu – 36 proc.). Wcišż nie widać napływu nowych inwestorów.

Nie ma wštpliwoœci – wszystko przez dwa najgorzej ocenione czynniki: nieprzewidywalnoœć polityki gospodarczej oraz brak stabilnoœci politycznej. Szefowie zagranicznych firm (podobne wnioski płynš z rozmów z krajowymi przedsiębiorcami) jak ognia bojš się szybkiego, bez koniecznej konsultacji, wprowadzania często rewolucyjnych przepisów (np. podatkowych) czy też kolejnych „wrzutek" polityków, którzy sprawdzajš, jaka byłaby reakcja na czasami przedziwne propozycje. To wzmaga niepewnoœć. Swoje robiš też antyunijne sugestie czy wypowiedzi polityków rzšdzšcej partii. A właœnie członkostwo w UE to najważniejszy atut przycišgajšcy do nas zagraniczne inwestycje.

Trzeba sobie jasno powiedzieć: nie zostaniemy tygrysem Europy bez inwestorów spoza kraju. A tych nie będzie, jeœli przepisy będš się zmieniać szybko i bez głębszej analizy. I żadne zagraniczne wizyty wicepremiera Morawieckiego, ocieplajšce nasz wizerunek, tego nie zmieniš.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL