Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Korzystamy z dobrego klimatu

Marcin Piasecki
Fotorzepa/Waldemar Kompała
Polskę w ostatnich latach kilka razy ominęły wielkie inwestycje w branży motoryzacyjnej. To oczywiœcie Ÿle, ale nasza gospodarka zrekompensowała to sobie imponujšcym rozwojem sektora produkcji częœci i komponentów.

Tego rodzaju inwestycje sš mniej spektakularne niż budowa fabryk gotowych aut, trudniejsze do nagłoœnienia i ogrania w mediach, ale ich wpływ jest nie do przecenienia. Dzięki nim można powiedzieć, że Polska liczy się na mapie œwiatowego przemysłu motoryzacyjnego.

Doszło tutaj zresztš do procesów niezwykle ważnych z punktu widzenia naszej gospodarki. Po pierwsze – produkcja częœci i komponentów to jedna z polskich branż, obok np. AGD, która bez najmniejszych problemów wpisała się w obieg globalnego biznesu. Fabryki w Polsce produkujš dla marek premium i popularnych, dla najróżniejszych typów pojazdów, dla samych wielkich koncernów motoryzacyjnych i dla dostawców tych graczy. Ten skokowy wręcz rozwój nie odbyłby się bez docenienia naszego kraju jako atrakcyjnego miejsca dla inwestorów z zagranicy, ale też i bez elastycznoœci naszego biznesu, który potrafił wykorzystać szansę współpracy z międzynarodowymi tuzami.

W tym sektorze mamy też do czynienia drugim procesem, na razie o ograniczonym zasięgu, ale również bardzo ważnym dla polskiego biznesu. Otóż nasze firmy, takie jak Boryszew, zaczęły się rozpychać na œwiatowej mapie automotive, przejmujšc zagranicznych graczy. Zjawisko to wyglšda niezwykle obiecujšco.

Nie oznacza to jednak, że z działania tego sektora w Polsce można całkowicie wykluczyć ryzyka. Podstawowe oczywiœcie jest takie, że giganci rynku dojdš do wniosku, że w Polsce jest dobrze, ale gdzie indziej potrafi być jeszcze lepiej. Mniejsze znaczenie ma tutaj postawa naszych przedsiębiorców, liczyć się będzie ogólny klimat dla międzynarodowego biznesu, a trudno znaleŸć bardziej umiędzynarodowionš branżę od motoryzacji. Na razie ten klimat wyglšda całkiem nieŸle, ale inwestorzy niestety zbyt często zadajš sobie pytanie, czy aby na pewno jest to zjawisko trwałe.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL