Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Odchudzanie portfeli już nam niestraszne

Adam WoŸniak
Fotorzepa/Adam Bogacz
Wzrost popularnoœci turystycznych wyjazdów pod palmy nie powinien dziwić: ostatnie tygodnie okazały się wyjštkowo zimne i nieprzyjemne, więc chęć odreagowania styczniowo-lutowej aury w ciepłym, daleko bardziej przyjaznym klimacie, wydaje się jak najbardziej naturalna.

Ale zwiększona frekwencja w biurach podróży to w dużym stopniu efekt w miarę korzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej: widoczny w wielu sektorach wzrost wynagrodzeń, spadajšce bezrobocie i zapowiadana przez rzšd kontynuacja prosocjalnych programów sprawiajš, że zwiększa się odsetek osób, które nie obawiajš się pogorszenia swojej sytuacji materialnej, np. wskutek utraty pracy. W efekcie roœnie konsumpcja. Widać to w innych branżach: w ubiegłym roku sprzedaż dużego sprzętu AGD wzrosła wartoœciowo o 6 proc., mebli o 8,6 proc. W górę poszedł rynek samochodów, zarówno nowych, jak i używanych. Duże wzrosty odnotowujš sklepy z odzieżš i obuwiem, kupujemy więcej żywnoœci, mamy boom na rynku mieszkaniowym.

Branża zagranicznych wycieczek jest wyjštkowo czułym barometrem tego, jak ludzie widzš swojš kondycję ekonomicznš. Zaczynajš częœciej wyjeżdżać turystycznie, jeœli lepiej oceniajš swoje możliwoœci finansowe. Czujš się materialnie bezpieczniej, więc tym chętniej decydujš się na większe wydatki zwišzane z wypoczynkiem.

Problem w tym, że ten społeczny optymizm może osłabnšć już w nieodległej perspektywie. Częœć podejmowanych przez rzšd działań można bowiem oceniać nie przez pryzmat długofalowego wzmacniania gospodarki, ale raczej doraŸnych kroków majšcych przede wszystkim zwiększać społeczne poparcie. Nie można też zapominać, że dla obecnej koniunktury duże znaczenie ma wstrzyknięcie w obieg gospodarczy gotówki z programu 500+. Choć ten zabieg mocno nakręca konsumpcję, to jednak rodzi obawy o przyszłš kondycję finansów państwa. A jej pogorszenie miałoby dla nas wszystkich fatalne skutki.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL