Odchudzanie portfeli już nam niestraszne

aktualizacja: 16.02.2017, 21:54
Adam Woźniak
Adam Woźniak
Foto: Fotorzepa/Adam Bogacz

Wzrost popularności turystycznych wyjazdów pod palmy nie powinien dziwić: ostatnie tygodnie okazały się wyjątkowo zimne i nieprzyjemne, więc chęć odreagowania styczniowo-lutowej aury w ciepłym, daleko bardziej przyjaznym klimacie, wydaje się jak najbardziej naturalna.

REDAKCJA POLECA
16.02.2017
Touroperatorzy i hotele mają ferie marzeń
kariera
Najlepsza polska uczelnia biznesowa?

Ale zwiększona frekwencja w biurach podróży to w dużym stopniu efekt w miarę korzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej: widoczny w wielu sektorach wzrost wynagrodzeń, spadające bezrobocie i zapowiadana przez rząd kontynuacja prosocjalnych programów sprawiają, że zwiększa się odsetek osób, które nie obawiają się pogorszenia swojej sytuacji materialnej, np. wskutek utraty pracy. W efekcie rośnie konsumpcja. Widać to w innych branżach: w ubiegłym roku sprzedaż dużego sprzętu AGD wzrosła wartościowo o 6 proc., mebli o 8,6 proc. W górę poszedł rynek samochodów, zarówno nowych, jak i używanych. Duże wzrosty odnotowują sklepy z odzieżą i obuwiem, kupujemy więcej żywności, mamy boom na rynku mieszkaniowym.

Branża zagranicznych wycieczek jest wyjątkowo czułym barometrem tego, jak ludzie widzą swoją kondycję ekonomiczną. Zaczynają częściej wyjeżdżać turystycznie, jeśli lepiej oceniają swoje możliwości finansowe. Czują się materialnie bezpieczniej, więc tym chętniej decydują się na większe wydatki związane z wypoczynkiem.

Problem w tym, że ten społeczny optymizm może osłabnąć już w nieodległej perspektywie. Część podejmowanych przez rząd działań można bowiem oceniać nie przez pryzmat długofalowego wzmacniania gospodarki, ale raczej doraźnych kroków mających przede wszystkim zwiększać społeczne poparcie. Nie można też zapominać, że dla obecnej koniunktury duże znaczenie ma wstrzyknięcie w obieg gospodarczy gotówki z programu 500+. Choć ten zabieg mocno nakręca konsumpcję, to jednak rodzi obawy o przyszłą kondycję finansów państwa. A jej pogorszenie miałoby dla nas wszystkich fatalne skutki.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE