Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Polska to nie Teksas, ale warto wiercić

Bloomberg
Informacje o zasobniejszym złożu gazowym Przemyœl to dobra i zła wiadomoœć. Dobra, bo więcej taniego gazu trafi do Polaków, a zła jest taka, że nasze geologiczne zasoby nie sš dobrze zbadane.

Polska zużywa około 16 mld m szeœc. gazu rocznie, z czego ponad 4 mld m pochodzš z wydobycia własnego. Mimo prób czynionych w ostatnich latach nie ma na razie szans na znaczšce zwiększenie wydobycia surowca. A szkoda, bo wysoka cena, jakš musimy płacić za rosyjski gaz, dzięki wydobyciu własnemu znaczšco obniża koszt błękitnego paliwa oferowanego przez PGNiG klientom.

Gdy pisze o Teksasie i wierceniu w Polsce, od razu myœlę o gazie z łupków. Największe œwiatowe koncerny energetyczne Exxon czy Chevron, ponad 100 wydanych koncesji na poszukiwanie...

Z żadnej badanej koncesji nie otrzymano przepływów surowca na poziomie, który kwalifikowałby do komercyjnej eksploatacji. Jedno jest pewne – gaz z łupków spoczywa kilka kilometrów pod powierzchniš ziemi. Pytanie, jak się do niego dobrać.

Amerykański pionier eksploracji gazu ze złóż niekonwencjonalnych, nieżyjšcy już niestety George Mitchell, przez kilka dekad eksperymentował z wydobyciem gazu ze złóż Barnett w basenie Forth Worth w Teksasie, aż znalazł technologię, która pozwoliła na swobodne uwalnianie surowca ze skał. To co Mitchell zrobił przez dekady, myœmy chcieli wprowadzić w cišgu kilku lat. Ale nie ma dróg na skróty. Swojš lekcję trzeba odrobić, bo wiercenia prowadzone w Polsce przez największe firmy pokazały, że amerykańska technologia u nas się nie sprawdza. Nasze złoża sš zdecydowanie głębiej niż te w Stanach i skały łupkowe majš innš strukturę. Potrzeba badań geologicznych, a także wnikliwych prac nad nowymi technologiami wydobycia gazu. Bo może się okazać, że takich niespodzianek jak ze złożem Przemyœl będzie znacznie więcej.

Mam nadzieję, że obecny prezes PGNiG – geolog z wykształcenia, nie będzie szczędził œrodków na ten cel.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL