Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Duże mieszkanie to pojęcie względne

Apartamenty Mokotów nad Skarpš
Materiały Inwestora
Tylko milionerzy nie muszš się przejmować ani stawkami, ani metrażem. Popyt na lokale z najwyższej półki roœnie i eksperci oczekujš utrzymania tego trendu.
W zeszłym roku deweloperzy działajšcy w szeœciu największych polskich aglomeracjach ustanowili rekord, sprzedajšc niemal 73 tys. mieszkań, o ponad 17 proc. więcej niż rok wczeœniej. W poprzednich trzech latach sprzedaż rosła w tempie œrednio 19 proc. rocznie. To wskaŸniki, które cieszš, ale sš też i takie pesymistyczne. Jak np. liczba lokali przypadajšcych na tysišc mieszkańców – w Polsce to 358, co stawia nas w ogonie Unii Europejskiej (œrednia to 460). Drugi taki wskaŸnik to powierzchnia lokalu w przeliczeniu na obywatela: u nas to 25 mkw., to również jeden z najgorszych wyników w UE. Popyt na mieszkania w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie, na dodatek coraz większym powodzeniem cieszš się lokale duże. Jak wskazujš deweloperzy, częœć takiego popytu generujš klienci, którzy przenoszš się z wczeœniej kupionych na rynku pierwotnym mniejszych mieszkań. To naturalna konsekwencja wzrostu zamożnoœci czy powiększania się rodziny. Kiedyœ kupowało się jedno mieszkanie na całe życie. Ale, jak wskazujš eksperci, dziœ pojęcie dużego lokum jest inne niż przed krachem sprzed dekady. Wtedy trzy-, czteropokojowe mieszkania najczęœciej liczyły po 80–100 mkw., dziœ to raczej 50–60 mkw.
Tylko milionerzy nie muszš się przejmować ani stawkami, ani metrażem. Popyt na lokale z najwyższej półki roœnie i eksperci oczekujš utrzymania tego trendu. Na Złotej 44 w Warszawie ustanowiono niedawno rekord, anonimowy polski inwestor kupił 240-metrowy apartament za około 11 mln zł, co oznacza, że wydał około 46 tys. zł za mkw. Miesišc wczeœniej w położonym po sšsiedzku wieżowcu Cosmopolitan sprzedany został 163-metrowy apartament za około 5,6 mln zł, czyli po 35 tys. zł za mkw. Właœciciele Cosmopolitana zasygnalizowali już, że spodziewajš się w tym roku ustanowienia nowego rekordu sprzedaży. Kwoty robiš wrażenie, ale blednš przy stawkach, jakie płaci się za topowe luksusowe apartamenty na Manhattanie: 100 tys. euro za metr kwadratowy.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL