OFE: Od miłości do nienawiści jest tylko jeden krok

Można by powiedzieć, że statystyki nie kłamią. Ubiegły rok dla OFE, czyli otwartych funduszy emerytalnych, w których znajdują się nasze pieniądze odkładane na emeryturę (chociaż niektórzy twierdzą, że wcale nie należą one do nas, tylko do państwa), był niezwykle udany. Nie dość bowiem, że wyraźnie wzrosły ich aktywa, to jeszcze OFE wypracowały dwucyfrową stopę zwrotu. Czy może być lepiej? Suche liczby niestety nie zawsze oddają pełen obraz sytuacji.

Aktualizacja: 16.01.2018 20:01 Publikacja: 16.01.2018 20:00

OFE: Od miłości do nienawiści jest tylko jeden krok

Foto: pexels.com

Okazuje się bowiem, że rzeczywistość wcale nie wygląda tak różowo. Antyreforma OFE, która położyła się cieniem na giełdowym rynku, sprawiła, że dziś fundusze emerytalne swoją konstrukcją bardziej przypominają ryzykowne fundusze inwestycyjne stawiające na akcje. Szczęśliwie ubiegły rok na GPW był udany, więc dziś o wynikach osiąganych przez OFE można mówić w superlatywach. WIG20 zyskał w 2017 r. ponad 26 proc., więc i wypracowanie przez zarządzających OFE dwucyfrowej stopy zwrotu nie było nie wiadomo jakim osiągnięciem. Wystarczyło po prostu naśladować zachowanie indeksu największych spółek. Pytanie, co by było, gdyby WIG20 nie zyskał, lecz stracił ponad 26 proc. w ciągu roku? Jak w takich warunkach poradziliby sobie zarządzający? Niestety, gdy OFE ograbiono z pieniędzy zainwestowanych w obligacje skarbowe, ich wrażliwość na koniunkturę giełdową jest wyjątkowo wysoka, więc w ciemno można obstawiać, że i wyniki funduszy byłyby zbliżone do stóp zwrotu warszawskich indeksów giełdowych.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację