Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Zaginęło budownictwo? Branża: nie szukajcie go!

123RF
Ministra budownictwa nikt nie widział już od trzech dni. Zaginšł we wtorek, po zmianach w rzšdzie.

Dotychczasowy szef resortu infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk nadzoruje już tylko infrastrukturę. Resztę zadań mu zabrano, bo miał sobie nie radzić z Mieszkaniem +. A budowa tanich lokali na wynajem to jeden z najważniejszych programów rzšdu. Od wtorku ten sztandarowy program pozostaje bez nadzoru.

Gospodarza nie majš także m.in. planowanie przestrzenne i kodeks budowlany. Budownictwo do dziœ nie trafiło do żadnego z resortów zwišzanych z gospodarkš. – Może więc poszukajcie w Ministerstwie Kultury? Architektura to przecież kultura - żartujš ponuro urzędnicy z reorganizowanego ministerstwa.

Inni przekonujš, że budownictwo zamelduje się w resorcie inwestycji i rozwoju u Jerzego Kwiecińskiego. A już niemal na pewno ma on być nadzorcš Mieszkania+. - Wypowiada się już przecież o potrzebie naprawy tego programu - mówi jeden z urzędników. Resztš odebranych Adamczykowi zadań mieliby się zajšć inni ministrowie.

Pojawiajš się też głosy, że premier Mateusz Morawiecki powoła osobnego ministra, który będzie odpowiadał za budowę czynszówek.

O zaginione budownictwo pytaliœmy dzisiaj uczestników rynku podczas organizowanego w "Rzeczpospolitej" Spotkania Liderów Branży Nieruchomoœci Mieszkaniowych i Komercyjnych.

- Zaginęło? I dobrze! Nie szukajcie go! - postulował jeden z uczestników konferencji. - Resort nam nie tylko nie pomagał, ale przeszkadzał cišgłymi zmianami prawa i przedziwnymi czasem pomysłami.

Jeden z deweloperów podkreœlał, że branża mieszkaniowa kolejnych rekordów nie zawdzięcza przecież urzędnikom, tylko sobie. - Jeœli nie mogš nam pomóc, to niech nam przynajmniej nie przeszkadzajš – mówił.

Wszyscy zgodzili się, że to, czego rynek potrzebuje najbardziej, to jasne i przejrzyste reguły gry. Potrzebuje stabilnoœci i spokoju. Tymczasem urzędnicy fundujš mu często tylko protezy.

Czy jeszcze któryœ z resortów powinien zaginšć, przynajmniej na jakiœ czas?

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL