Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Blogi

Tani pršd pomoże walczyć ze smogiem

Bloomberg
Idea, by wyraŸnie zróżnicować taryfy na pršd dla gospodarstw domowych, jest ze wszech miar słuszna. Projekt zmian trzeba jednak dopracować.

I chodzi nie tylko o to, by przy okazji zwiększyć bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego – bo gdy zaczniemy ograniczać nasze zapotrzebowanie na energię w cišgu dnia, to automatycznie zaczniemy spłaszczać szczytowy pobór mocy w całym systemie. Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu – który wspomniał o tym w swoim exposé – chodziło o to, by częœć społeczeństwa, która zagrożona jest ubóstwem energetycznym, powróciła do ogrzewania elektrycznego. Jak piszemy w dzisiejszej „Rzeczpospolitej", zapowiedziana przez Morawieckiego taryfa okazuje się mniej opłacalna niż od dawna obowišzujšca.

Słuszny skšdinšd pomysł premiera trzeba dopracować i przygotować kilka różnych wariantów do wyboru. Nie zaszkodzi również spojrzeć, jak inne kraje rozwišzały ten problem. Wprowadzenie nowych taryf powinno być skoordynowane z kampaniš społecznš promujšcš korzystanie z urzšdzeń AGD – pralki, zmywarki, suszarki etc. w godzinach nocnych.

Tańszy pršd faktycznie może być ciekawym sposobem na walkę ze smogiem. Wielu mieszkańców ogrzewajšcych swe domy czy mieszkania „kopciuchami" wcale nie potrzebuje nowego węglowego kotła. Ciepłš wodę będzie można z powodzeniem podgrzać w elektrycznej termie, a w mniejszych pomieszczeniach zamiast centralnego ogrzewania – zastosować elektryczne grzejniki. Takie rozwišzanie może przyczynić się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Dlatego warto przeanalizować, czy programy wymiany starych kotłów na nowe sš faktycznie ekologiczne i efektywne. Rozwišzania oparte na tanim pršdzie mogš być w tej kwestii ciekawš alternatywš.

W Monitorze Wolnej Przedsiębiorczoœci oceniamy gospodarcze działania rzšdu i wskazujemy na bariery utrudniajšce funkcjonowanie polskich firm. Dla czytelników, którzy napiszš, co ogranicza ich w prowadzeniu biznesu, mamy dwutygodniowy bezpłatny dostęp do e-wydania „Rzeczpospolitej".

Przedsiębiorco! Jeœli coœ ogranicza Twój biznes, napisz: monitor@rp.pl

Co jeszcze przeszkadza polskim przedsiębiorcom? Czytaj na www.rp.pl/monitor

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL