Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Chińczycy testujš kontrowersyjnš technologię kosmicznš

AFP
Chińczycy wysłali EmDrive na orbitę. Chiński rzšd potwierdził prowadzenie badań na napędem od 2010 r., w tym na orbicie okołoziemskiej. W projekcie pokładane sš wielkie nadzieje.

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna oficjalnie potwierdziła finansowanie badań nad kontrowersyjnym napędem EmDrive. Chińczycy zapowiadajš włšczenie technologii do swoich satelitów.

– Krajowe oœrodki badawcze przeprowadziły w ostatnich latach kilka serii długookresowych, powtarzalnych testów na EmDrive. Można powiedzieć, że wyniki NASA zostały potwierdzone. Udało nam się stworzyć kilka specyfikacji dla różnych prototypów napędu. Lata badań i eksperymentów potwierdzajš, że cišg istnieje – powiedział na konferencji prasowej Dr Chen Yue, dyrektor wydziału satelitów komunikacyjnych Chińskiej Akademii Technologii Kosmicznych.

Chen potwierdził też, że jedno z urzšdzeń aktualnie jest testowane na niskiej orbicie okołoziemskiej – podaje gazeta Science and Technology Daily.

Działanie EmDrive – czyli napędu elektromagnetycznego, a dokładniej RF Resonant cavity thruster – zostało już teoretycznie potwierdzone przez NASA. Napęd ma działać w próżni, nie generujšc żadnego gazu pędnego, co do tej pory było jedynym sposobem na wysyłanie rakiet i satelitów poza atmosferę. EmDrive potrzebuje jedynie Ÿródła energii elektrycznej, np. baterii słonecznej lub reaktora jšdrowego.

Kiedy w 1999 r. inżynier Roger J. Shawyer przedstawił swój pomysł na silnik, który nie potrzebuje paliwa, odebrano go nad wyraz sceptycznie. Nikt – łšcznie z nim samym – nie potrafił przedstawić wiarygodnego wyjaœnienia dla napędu, który pozornie kłócił się ze znanymi teoriami fizyki. Jednak w roku 2012 Chińczycy, a w roku 2015 amerykańscy specjaliœci zaobserwowali, że umieszczony w powietrzu lub w próżni układ wytwarza słaby, ale mierzalny cišg. Wyjaœnienia mechanizmu cišgle jest raczej w sferze hipotez, przy czym trudno dyskutować z wynikami doœwiadczeń.

Dotychczasowe projekty EmDrive generujš zaledwie kilka miliniutonów cišgu – to za mało, żeby znaleŸć dla nich jakiekolwiek zastosowanie. Problemem jest także utrzymanie stałej temperatury.

Li Feng z Chińskiej Akademii Technologii Kosmicznych spodziewa się jednak, że dzięki zmianie kształtu i materiałów użytych do produkcji uda się osišgnšć moc wystarczajšcš do samodzielnego napędzania satelity, co byłoby prawdziwym przełomem w nauce.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL