Duże miasta przeciwko zakazowi, za są wsie i miasteczka

aktualizacja: 28.11.2016, 06:10

Zwolenników i przeciwników zamykania sklepów w niedzielę jest tyle samo: po ok. 40 proc. Za zakazem są wsie i miasteczka, przeciw – wielkie miasta.

REDAKCJA POLECA

Rozpatrywana przez Sejm, a forsowana przez NSZZ Solidarność ustawa ograniczająca handel w niedzielę spowodowała wyjątkowo ostrą polaryzację opinii Polaków. Najwięcej przeciwników ma wśród mieszkańców dużych miast (52,3 proc.) i aglomeracji (48,3 proc.). Wieś popiera zakaz handlu (ponad 44 proc. badanych jest za). Jak wynika z badań SW Research, prezentowanych podczas targów Orzeł Dystrybucji FMCG, co piąty Polak nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

W samej branży handlowej zdania co do ustawy są mocno podzielone. – Liczymy, że po wprowadzeniu ograniczeń dla dużych sklepów obroty mogą wzrosnąć z powodu wzrostu zamówień z tradycyjnego handlu – mówi Zenon Daniłowski, przewodniczący rady Praskiej Giełdy Spożywczej.

– Sklepy w niedziele otwieramy tylko dlatego, że w innej sytuacji klienci na stałe mogę przejść do konkurencji, która w ten dzień będzie działać – mówi Wojciech Śliwa, właściciel sieci delikatesów Paleo. – Pracownicy zdecydowanie chcą wprowadzenia takich ograniczeń – dodaje.

Jednak branża nie jest w stanie zgodzić się na część zapisów ustawy, jak zakaz działania centrów logistycznych aż do poniedziałku do godz. 6 rano.

– Nie znamy pełnych kosztów wprowadzenia ustawy, zatem przed tak ryzykownymi eksperymentami lepiej rozważyć warianty stopniowych ograniczeń – mówi Franciszek Gaik, wiceprezes Polskiego Klubu Biznesu.

– Część pracowników handlu chciałaby mieć możliwość dorobienia pracą w ten dzień. Może zacznijmy więc od wprowadzenia godzinowych limitów otwierania sklepów w niedzielę – proponuje Juliusz Bolek, przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Pomysłodawcy projektu ustawy, czyli m.in. NSZZ Solidarność, nie chcą na obecnym etapie komentować wariantów kompromisowych.

Także w rządzie opinie w sprawie zakazu są podzielone. Choć projekt został już 6 października skierowany przez Sejm do prac w komisji, dotychczas nie wyznaczono terminu jej posiedzenia. Stanowisko rządu też nie zostało opublikowane.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE