Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Agnieszka Biała: Restrukturyzacja to nie ucieczka przed komornikiem

Rzeczpospolita
- W restrukturyzacji warto rozliczyć się w 100 proc. z długu. Jeżeli nie chcemy się rozliczać z długu i wiemy, że na to nie starczy pieniędzy, sš na to inne tryby, inna ustawa – mówi Agnieszka Biała, Zarzšdca Restrukturyzacyjny, goœć programu Marcina Piaseckiego.

Goœć zajmuje się restrukturyzacjš, która może być precedensem w polskiej służbie zdrowia. Chodzi o szpital w Giżycku.

- To co jest istotne w tym postępowaniu sanacyjnym, ale też dla większej rzeszy przedsiębiorców to fakt, że cišgle mała jest wiedza na temat pomocy prawnej jakš daje państwo w przypadku trudnoœci jakie majš przedsiębiorstwa kiedy im brakuje pieniędzy i zaczynajš mieć kłopoty płatnicze – tłumaczyła Biała.

- Podmioty nie wiedzš, że jest pomoc prawna, która pomaga poszukać rozwišzań i wyprowadzić przedsiębiorstwo z tarapatów finansowych. Wydaje im się, że własnymi siłami sš w stanie te kłopoty pokonać – dodała.

Przypomniała, że nowe prawo funkcjonuje niedługo, od 1,5 roku.

- Wydaje się, że wiedza o tym powinna być powszechna, ale tak nie jest. Trzeba poszukać pomocy i nie mieć złudzeń, że jesteœmy w stanie sami poradzić sobie z problemami - mówiła Biała.

Tłumaczyła, że w restrukturyzacji, kiedy brakuje pieniędzy, spółka ma komornika na koncie, kiedy wielu wierzycieli jest wrogo nastawionych, wymaga to nieco innego podejœcia i nowej twarzy, nowych osób.

- Dotychczasowy zarzšd nie jest wiarygodny dla partnerów biznesowych. Nowa osoba, doradca licencjonowany przychodzi do postępowania i patrzy na to inaczej. Wchodzi z nowym pomysłem, a przynajmniej z nowym przekazem i układa relacje na nowo – mówiła.

Form naprawy przedsiębiorstwa jest kilka.

- Najprostszš jest umówienie się z dostawcami, którym nie płacimy, w jaki sposób rozliczymy się z długu - zaznaczyła Biała.

- W sanacji potrzebne jest przebudowanie, naprawienie biznesu i rozliczenie się z długów. W sytuacji moje szpitala sytuacja jest dosyć trudna, bo jest to specyficzny rynek. Trzeba dobrze organizować pracę wewnštrz szpitala, pomiędzy różnymi oddziałami i szukać formuły, która spowoduje, że na końcu wynik będzie pozytywny – dodała.

Uważa, że szpital jest w stanie udŸwignšć rozliczenie się w 100 proc., ale nie w krótkiej perspektywie czasu.

- W restrukturyzacji warto rozliczyć się w 100 proc. z długu. Jeżeli nie chcemy się rozliczać z długu i wiemy, że na to nie starczy pieniędzy, sš na to inne tryby, inna ustawa. Restrukturyzacja nie może być ucieczkš przed wierzycielami czy komornikiem. Ona musi być œwiadomym narzędziem w rękach spółki, bo jest pod nadzorem sšdu, który daje ogromnš ochronę – tłumaczyła.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL