Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Monika Constant: Caracale wiszš nad gospodarkš

rp.pl
Konflikt polityczny na linii Polska-Francja może negatywnie odbić się na gospodarkach obu krajów.

Fiasko negocjacji ws. zakupienia œmigłowców wielozadaniowych H225 Caracal dla polskiej armii położyło się cieniem na stosunkach politycznych Warszawy z Paryżem. Całej sytuacji bacznie przyglšda się biznes. Czy możemy już dzisiaj zaczšć liczyć straty? Wyglšda na to, że raczej nie.

- Biznes jest zwišzany z politykš i oczywiœcie obawiamy się takiego scenariusza, w którym stosunki polityczne przełożš się na gospodarcze. Uważam jednak, że gospodarka i wymiana handlowa nie powinny odczuć pogorszenia – tłumaczy Monika Constant, Dyrektor Generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.

- To nie jest tak, że jednostkowa sytuacja polityczna może od razu wpłynšć na pogorszenie relacji gospodarczych – podkreœlała.

Eksperta podkreœlała, że francuskie firmy sš obecne nad Wisłš od lat, a skala ich działalnoœci jest bardzo szeroka. Mówimy tutaj o tysišcach spółek.

- W Polsce – jak wynika z danych GUS - działa około 1300 firm z kapitałem francuskim i przez wiele lat były one największym inwestorem zagranicznym w naszym kraju. Obecnie ich pozycja nieco spadła, ale dalej plasujš się na drugiej lub trzeciej pozycji. Mówimy tutaj o inwestycjach o wartoœci prawie 100 mld zł oraz o 250 tys. osób bezpoœrednio zatrudnionych w firmach francuskich – wyjaœniała.

Czy możemy spodziewać się innych negatywnych efektów? Jak obecna sytuacja odbije się np. na wizerunku francuskich spółek w Polsce?

- Generalnie wizerunek jest raczej pozytywny – tłumaczyła Constant.

- Trzeba tutaj pamiętać, że francuski biznes jest bardzo dyskretny. Sš spółki z branży handlowej czy bankowej, które bezpoœrednio widać i które współpracujš z szerokš publicznoœciš. Większoœć firm nie jest jednak widoczna i one nie chcš być widoczne. To sš spółki, które zainwestowały kolosalne pienišdze i zatrudniajš duże iloœci osób, ale robiš to dyskretnie – mówiła.

Dyskretnie? O Jakich firmach dokładnie mówimy?

- Duża firma. Gigant na rynku produkcji szkła – firma Saint-Gobain. Niewiele osób ma w Polsce œwiadomoœć, że ta spółka ma u nas 25 fabryk. Mamy także innego giganta, jakim jest firma Michelin, będšca w Olsztynie i okolicach największym pracodawcš. Kolejnym przykładem może być Lafarge, mocno obecna w Polsce firma przemysłowa. Takich przykładów mamy mnóstwo, a o żadnym z nich zbyt dużo się nie mówi – wyjaœniała.

- Tych sektorów, w których firmy francuskie sš obecne w Polsce, jest bardzo wiele – podsumowała.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL