Uzbek pożyczył Uzbekowi odrzutowiec

Prezydent Uzbekistanu będzie latał samolotem należącym do rosyjskiego bogacza - z pochodzenia też Uzbeka. Czy Aliszer Usmanow kontroluje Uzbekistan?

Aktualizacja: 15.10.2017 13:43 Publikacja: 15.10.2017 12:32

Uzbek pożyczył Uzbekowi odrzutowiec

Foto: Bloomberg

Uzbekistan Airways - narodowy przewoźnik azjatyckiej republiki poinformował, że wydzierżawił od firmy GlobalJet, na potrzeby prezydenta kraju samolot Airbus 340 M-IABU.

„Wyrażamy podziękowanie dla pana Aliszera Usmanowa za jego zgodę na wydzierżawienie samolotu dla przelotów prezydenta Republiki Uzbekistan, zgodnie z podpisaną umową" - cytuje komunikat linii lotniczych gazeta RBK.

Ceny dzierżawy nie podano, linie poinformowały jedynie, że odpowiada ona „obecnym rynkowym cenom". Jak zauważa agencja Reuters prezydent Szawkat Mirziojew już korzystał z samolotu Usmanowa, którym poleciał na sesję ONZ do Nowego Jorku, a także na szczyt WNP do Soczi.

Poprzednik obecnego prezydenta - uzbecki satrapa i były partyjny aparatczyk sowiecki Islam Karimow, latał luksusowym Boeingiem, który oficjalnie należał do państwa.

Wcześniej także Reuters podawał, że Usmanow latał do Uzbekistanu na rozmowy z miejscowymi klanami walczącymi o schedę po Karimowie. Oligarcha oficjalnie temu zaprzeczył. Stwierdził jednak, że „będzie rad mogąc być przydatnym, jeżeli władze kraju zwrócą się do niego o pomoc".

Ostatni A340-300 został wyprodukowany we wrześniu 2008 r i ten ostatni mili kupić do spółki dwaj rosyjscy oligarchowie mający udziały w londyńskich klubach piłkarskich Roman Abramowicz (właściciel Chelsea) i Aliszer Usmanow (współwłaściciel Arsenalu). Potem samolot miał został odkupiony przez Usmanowa stąd jego nazwa IABU - Aliszer Burkanowicz Usmanow.

W swoim 59-letnim burzliwym życiu Usmanow nie jeden raz pokazał, że potrafi być skuteczny i wychodzić z najgorszych opresji. Urodził się w prominentnej rodzinie uzbeckiego prawnika-komunisty Burkana Usmanowa. Dzięki temu dostał się do elitarnego Moskiewskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych, nazywanego szkołą szpiegów i dyplomatów.

Gdy wrócił w rodzinne strony, ojciec przyszłego oligarchy doszedł już do stanowiska prokuratora generalnego Taszkientu. Opuścił je w niesławie — zdymisjonowany dyscyplinarnie za sprawą postępku młodego Aliszera. Jak podaje m.in. portal lenta.ru 1980 r wspólnie z synem wiceszefa uzbeckiego KGB młody Usmanow został skazany przez wojskowy trybunał w sąsiedniej republice turkmeńskiej na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie. Obaj byli oskarżeni o wymuszenia i haracze. Usmanow przepracował w kolonii sześć ciężkich lat zanim dostał zwolnienie warunkowe.

Sam potem głosił że sprawa była zemstą polityczną przeciwników ojca, a on stał się ofiarą politycznych represji. W 2000 r Sąd Najwyższy Uzbekistanu rehabilitował oligarchę, stwierdzając, że sprawa została sfabrykowana.

Usmanow ma ogromny talent do interesów nie tylko w Rosji, gdzie sam talent niewiele by nie dał. W 2012 r zarobił na debiucie Facebook'a na amerykańskim Nasdaq 1,3 mld dol..W Rosji w końcu lat 90tych Uzbek związał się z Gazpromem; kierował spółkami koncernu i doradzał szefom. Dziś najważniejsze filary jego rosyjskiego imperium to koncern metalurgiczny Metalloinvest; Dom Wydawniczy Kommersant; spółki telekomunikacyjne Megafon i Telecominvest.

Był dwa razy na czele listy najbogatszych Rosjan magazynu Forbes. W ostatnim notowaniu jest na piątej pozycji z majątkiem szacowanym na 15,4 mld dol.. W ogłoszonym na początku marca raporcie, opozycjonista Aleksiej Nawalnyj opisał liczne rezydencje i posiadłości, których faktycznym właścicielem, poprzez rożne fundacje, jest premier Dmitrij

Miedwiediew. Jedną z posiadłości wartą 88 mln dol. miał przekazać jednej z fundacji kierowanej przez kolegę szkolnego premiera, właśnie Aliszer Usmanow. Oligarcha przez ponad miesiąc milczał na ten temat. Potem aktywnie się tłumaczył i zapowiadał pozwanie Nawalnego, któremu zarzucił kłamstwo i potwarz.

Uzbekistan Airways - narodowy przewoźnik azjatyckiej republiki poinformował, że wydzierżawił od firmy GlobalJet, na potrzeby prezydenta kraju samolot Airbus 340 M-IABU.

„Wyrażamy podziękowanie dla pana Aliszera Usmanowa za jego zgodę na wydzierżawienie samolotu dla przelotów prezydenta Republiki Uzbekistan, zgodnie z podpisaną umową" - cytuje komunikat linii lotniczych gazeta RBK.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Setki tysięcy Rosjan wyjadą na majówkę. Gdzie będzie ich najwięcej
Biznes
Giganci łączą siły. Kto wygra wyścig do recyclingu butelek i przejmie miliardy kaucji?
Biznes
Borys Budka o Orlenie: Stajnia Augiasza to nic. Facet wydawał na botoks
Biznes
Najgorzej od pięciu lat. Start-upy mają problem
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie