Przeszło trzy czwarte dobrze ocenia swoją kondycje ekonomiczna, a blisko 60 proc. zakłada wzrost produkcji – wynika z raportu KPMG przedstawionego w czwartek.

Firmy produkcyjne, które odpowiadają za przeszło jedną trzecią nakładów inwestycyjnych w Polsce, w ostatnich latach zwiększały nakłady o ok. 11 proc. rocznie. To wzrost szybszy niż ogółem w gospodarce i całym przemyśle. W ubiegłym roku łączna wartość inwestycji firm przetwórstwa przemysłowego sięgnęła 47,4 mld zł. Najwięcej inwestowała branża chemiczna, następnie elektromaszynowa oraz spożywcza.

Coraz większego znaczenia dla firm produkcyjnych nabiera obecność na zagranicznych rynkach. KPMG podaje, że największa liczba przedsiębiorstw jest obecna w krajach Europy Zachodniej (74 proc.) oraz w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (59 proc.). Coraz częściej ekspansja sięga dalej – raport stwierdza, że połowa przedsiębiorstw zamierza zwiększyć swój udział na rynkach Azji i Pacyfiku oraz Ameryki Północnej. - Na popularności wśród producentów najbardziej zyskują Afryka oraz Ameryka Południowa, gdzie zaobserwowano wzrost liczby przedsiębiorstw działających na tych rynkach o odpowiednio 5 i 6 pkt proc. w porównaniu z wynikami analogicznego badania przeprowadzonego przez KPMG w 2013 roku – informuje Rafał Wiza, partner, szef zespołu private equity w KPMG w Polsce. Największą aktywność na zagranicznych rynkach wykazuje sektor elektromaszynowy, chemiczny oraz metalowy. Z kolei najbardziej ekspansywna okazuje się branża spożywcza. - Prawie co piąta firma z tej branży biorąca udział w badaniu planuje otwarcie zakładu poza Polską – mówi Kiejstut Żagun, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu ds. ulg i dotacji w KPMG.

Z badania wynika, że firmy produkcyjne zamierzają inwestować głównie w maszyny i urządzenia, co pozwoli im zwiększyć zdolności produkcyjne, a w konsekwencji sprzedaż. Przeszło trzy czwarte z przedsiębiorstw przymierzających się do uruchomienia nowego zakładu, planuje otworzyć go w Polsce.