Tymi słowami prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM), otworzył czwartkowy kongres „Innowacje w Ochronie Zdrowia". Te słowa nie są bez pokrycia. WUM w ramach finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu Strategmed uczestniczy bowiem aż w 17 projektach badawczo-rozwojowych, z tym w czterech jako lider konsorcjum. – Wynikiem tych badań będzie opracowanie i wdrożenie nowych metod profilaktyki, diagnostyki, leczenia i rehabilitacji – zaznaczał podczas kongresu prof. Mirosław Wielgoś.

Ale te badania nie tylko wpłyną na poprawę krajowego systemu ochrony zdrowia, ale również będą oddziaływać na biznes.

– Przyczynią się do transferu know-how z instytutów naukowych do gospodarki – zaznacza rektor.

Jednym z motorów innowacyjnych zmian w polskiej medycynie jest NCBR i finansowany przez niego program „Strategmed". W latach 2013–2015 w jego ramach zorganizowano trzy konkursy z budżetem ok. 800 mln zł i wyłoniono 44 projekty. – Celem był postęp w zakresie zwalczania chorób cywilizacyjnych. Ale chodziło również o budowanie zespołów interdysplinarnych, szkolenie młodych naukowców i stymulowanie badań – tłumaczy Aleksander Nawrat, wiceszef NCBR.

Największe finansowanie otrzymały projekty z zakresu onkologii (w sumie ponad 209 mln zł) i medycyny regeneracyjnej (ponad 166 mln zł). Dzięki funduszom ze „Strategmed" naukowcy pracują nad takimi innowacjami, jak m.in. opatrunki z materiału ludzkiego, wstawki odprowadzające mocz wykonane z biomateriałów i komórek macierzystych, a także biodegradowalne stenty czy drukowana w 3D bioniczna trzustka. „Rzeczpospolita" była patronem kongresu „Innowacje w ochronie zdrowia".