Polskie firmy pomogą budować europejski GPS

aktualizacja: 29.09.2015, 06:57
Foto: 123RF

Komisja Europejska odkręca kurek z pieniędzmi na technologie korzystające z systemu nawigacji Galileo. Do wzięcia 1,4 mld euro. Pierwsi nasi przedsiębiorcy zdobyli już finansowanie.

Można mówić o polskim sukcesie w zakończonym właśnie pierwszym konkursie na innowacyjne rozwiązania z zakresu nawigacji satelitarnej Galileo (unijny program konkurencyjny dla amerykańskiego systemu GPS i rosyjskiego Glonass). Aż jedna piąta projektów, które otrzymały finansowanie w ramach programu ramowego Horyzont 2020, będzie realizowana przez konsorcja z udziałem Polaków – dowiedziała się „Rzeczpospolita". W sumie KE przyznała granty 25 projektom. Okazuje się, że choć jesteśmy w ogonie rankingów innowacyjności, nie musimy się wstydzić.

– Pod względem udziałów w zwycięskich konsorcjach Polska ma ósme miejsce wśród 45 państw z całego świata – zaznacza Sebastian Serwiak, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK) dla programu Horyzont 2020.

Artykuł dostępny w ramach oferty cyfrowej "Rzeczpospolitej"

Chcesz czytać więcej?
Zamów subskrypcję i odbierz 1 kwartał GRATIS!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE