Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Ostra walka o rynek systemów ERP

123RF
Popyt na rozwišzania wspomagajšce zarzšdzanie przedsiębiorstwem będzie rósł. O rynek walczš krajowe firmy i globalni giganci.

Wartoœć rynku aplikacji i oprogramowania dla przedsiębiorstw w 2016 r. zmniejszyła się o 2,6 proc., co w znacznej mierze spowodowane było niekorzystnš relacjš kursu złotego do dolara – podaje firma badawcza IDC. Obserwowany wzrost liczby projektów w administracji publicznej oraz odblokowanie unijnych funduszy powinno rozruszać rynek IT.

Comarch, jako jedyna firma z czołowej trójki producentów systemów ERP, zwiększyła udział w rynku, osišgajšc 17,1 proc. (a w segmencie małych i œrednich przedsiębiorstw ma 28 proc.). Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarchu, podkreœla, że grupa roœnie drugi rok z rzędu, głównie kosztem zachodniej konkurencji.

– Jesteœmy zdeterminowani, żeby w cišgu najbliższych lat stać się największym dostawcš rozwišzań ERP w Polsce – mówi. Deklaruje, że Comarch będzie dalej rozwijał ofertę, kontynuujšc prace badawczo-rozwojowe, na które co roku trafia 15 proc. jego obrotów. Inwestuje też w infrastrukturę: uruchomił w Krakowie fabrykę elektroniki i kończy budowę centrum danych we francuskim Lille.

Niekwestionowanym liderem na polskim rynku ERP jest SAP, który ma 38,8-proc. udział. Nie chce być postrzegany tylko jako dostawca rozwišzań ERP. Segment ten od trzech lat przekłada się na mniej niż połowę jego przychodów w Polsce. Podkreœla, że nasz kraj jest dla grupy bardzo ważny.

– Według szacunków IDC rynek IT w Polsce miał w 2016 r. wartoœć 40 mld zł. Wydatki na oprogramowanie wzrosły o blisko 11 proc. To wyraŸnie lepszy wynik niż w przypadku sprzętu (3 proc.) czy usług (7 proc.) – mówi Marek Głazowski, szef operacji biznesowych w SAP Polska.

Mocnš pozycję na rynku ERP ma też Oracle. Podkreœla, że w Europie Zachodniej obserwujemy eksplozję zainteresowania modernizacjš leciwych już systemów on-premise (na serwerach firmy) i przechodzenie do chmury.

– Około 2020 r. rozwišzania on-premise w ERP będš należały do wymierajšcego gatunku – uważa Arkadiusz Sikora, dyrektor sprzedaży aplikacji w Oracle Polska.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL