Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Drutex: Odświeżyć markę by dalej wygrywać na rynku

materiały
– Jeœli ma się marzenia i wie, czego się w życiu chce, to nie ma przeszkód, wszystko można osišgnšć – mówi Leszek Gierszewski, prezes Druteksu, który po 30 latach działania zdecydował się na rebranding marki. To ogromne wyzwanie.

Zanim Gierszewski zaczšł zajšł się biznesem, niewiele miał z nim wspólnego. Zamiast garnituru do pracy zakładał mundur i o mały włos zamiast prezesem zostałby oficerem. Do koszar paradoksalnie zaprowadził go bunt. – Do wojska trafiłem trochę na złoœć rodzicom, chciałem im coœ pokazać. Z kolegš się zgadaliœmy, że pójdziemy do szkoły oficerskiej. Nie wiedziałem tak naprawdę, co to takiego, a jak się już dowiedziałem, było za póŸno. Ale pomogło mi moje szczęœcie. Nie czułem się tam dobrze, nie znoszę ograniczeń, a uwielbiam niezależnoœć. Poza tym zawsze miałem smykałkę do produkcji, biznesu. Chciałem się sprawdzić, spróbować własnych sił. Miałem pomysły. I się udało. Okazało się, że decyzja była trafna, chociaż na tamte czasy to też było duże wyzwanie, bo biznes przed duże B to było wielkie słowo – o jednej z najważniejszych decyzji w życiu mówi prezes Drutex SA.

Dziœ spółka jest liderem rynku stolarki okienno–drzwiowej. Posiada ponad 4000 partnerów od Europy, przez USA i Australię. W ofercie majš niemal wszystko – od okien i drzwi z pvc, aluminium, drewna, poprzez systemy drewniano–aluminiowe, rolety zewnętrzne, drzwi przeciwpożarowe. Inwestujš miliony złotych w jakoœć produkcji – maszyny i urzšdzenia do produkcji, nowoczesne rozwišzania technologiczne, własne zaplecze naukowo–badawcze, laboratoria badawcze wyposażone w innowacyjny sprzęt i testujšce naszš stolarkę 24 h/dobę. Na koncie. Reklamowo współpracujš ze œwiatowej klasy piłkarzami, takimi jak Andrei Pirlo, Philippa Lahma i Kuba Błaszczykowski. A portfolio puchnie od kolejnych realizacji, m.in. okna do nowojorskiego hotelu Hilton, Marriott, Holiday Inn, fabryki klocków w Meksyku czy biurowca kopalni złota.

Czas na lifting

Spółka Drutex działa na polskim rynku przeszło 30 lat. Rok temu firma zdecydowała się jednak na odważny krok – rebranding marki. Zmieniło się logo, hasło reklamowe i system komunikacji marketingowej. – W przypadku skali działalnoœci firmy, zasięgu, liczby partnerów handlowych, rebranding to nie lada wyzwanie i przeprowadzany jest wielotorowo. Zastrzegliœmy sobie też okres przejœciowy na wprowadzenie wszystkich zmian, bo wdrożenie nowych idei to proces długofalowy i bardzo kosztowny. Jestem jednak pewien, że dzięki nowej identyfikacji będziemy w stanie jeszcze skuteczniej budować swojš pozycję, wzmacniać rozpoznawalnoœć marki i zaufanie do firmy – zapewnia Leszek Gierszewski.

Działajšca trzy dekady polska firma nie zna pojęcia bessy. – Od poczštku istnienia firmy notujemy wzrosty rok do roku. Idziemy konsekwentnie do przodu. Nie oglšdamy się za siebie, nie zastanawiamy tygodniami nad podjęciem decyzji o ważnych inwestycjach – z dumš mówi Gierszewski. Spółka sukcesywnie poszerza portfolio produktów i zwiększa zasięg działania. W ubiegłym roku udało jej się osišgnšć przychody na poziomie ponad 730 mln zł, co stanowiło prawie 20 proc. wzrostu w stosunku do roku 2015. – Już dziœ wszystko wskazuje na to, że również ten rok zamkniemy z dwucyfrowš dynamikš wzrostu. A to daje nam siłę i motywację – dodaje prezes.

Jak zapewnia Gierszewski, ten trend ma się utrzymać. – My cały czas działamy na pełnych obrotach, inwestujemy, nabieramy rozpędu. – Przełomowym momentem dla firmy był jednak rok 2007, kiedy spółka zdecydowała się na uruchomienie własnej produkcji profili PVC. – Wišzało się to z budowš własnej mieszalni dryblendu i uruchomieniem w pełni profesjonalnych linii do produkcji profili. Udało się. Dziœ myœlę, że była to jedna z najtrudniejszych, ale też najlepszych decyzji biznesowych w historii firmy, bo pozwoliła nam na większš niezależnoœć w zakresie produkcji – prezes spółki. Dzięki własnym profilom PVC firma ma bezpoœredni wpływ na jakoœć własnej stolarki.

Najważniejszy jest człowiek

Obecnie spółka Drutex zatrudnia ponad 2800 osób i wcišż powiększa zespół. Jaka jest recepta na sukces? – Moim zdaniem złotego œrodka nie ma. Gdyby był, dziœ wszyscy bylibyœmy twórcami wielkich biznesów. Jedno jest jednak pewne i jednakowe dla wszystkich – ludzie. To oni tworzš podstawy sukcesu, niezależnie od branży. I trzeba mieć po prostu szczęœcie, żeby zjednywać tych właœciwych ludzi– tłumaczy prezes.

Poza budowaniem biznesowego imperium Gierszewski wspiera działalnoœć kulturalnš i społecznš. – Czuję, że tak po prostu trzeba. Nie żyjemy w próżni. Udało nam się w biznesie osišgnšć niewštpliwy sukces, więc staramy się też wspierać na poziomie lokalnym, regionalnym czy nawet międzynarodowym wybrane projekty z zakresu społecznej odpowiedzialnoœci biznesu. Tylko tyle i aż tyle – mówi prezes spółki.

Polskie okna podbijajš nie tylko Europę

Polska jest wiodšcym producentem okien w Europie, a w niektórych przypadkach także na œwiecie. W globalnej czołówce dominujemy w segmencie okien dachowych. Polska stolarka okienna wiedzie w dziedzinie eksportu okien drewnianych i PVC na terenie Unii Europejskiej. W 2015 r. wyprodukowano w naszym kraju ponad 21 mln sztuk okien i drzwi. Większš sprzedaż odnotowujemy głównie w eksporcie. Na rynki zagraniczne trafiło 8,8 mln okien i drzwi, a Polska stała się największym eksporterem stolarki otworowej w Unii Europejskiej, zdobywajšc 21 proc. udziału w łšcznej wartoœci eksportu Wspólnoty. Wœród największych graczy warto wymienić wielkš polskš czwórkę – Fakro, Drutex, Oknoplast czy Dobroplast, którzy sprzedajš od 50 do 70 proc. swojej produkcji za granicę, a także duńskš Grupę Velux.

Opinia

Janusz Komurkiewicz, prezes Zwišzku Producentów Okien i Drzwi

Polska branża stolarki budowlanej to innowacyjny sektor rodzimej gospodarki. Oferowane przez działajšcych w naszym kraju producentów wyroby coraz œmielej zdobywajš zagraniczne rynki, konkurujšc nie tylko cenš, lecz również wysokš jakoœciš. Siłę branży pokazuje m.in. to, że w 2016 roku Polska, już drugi rok z rzędu, zajęła pierwsze miejsce, jeœli chodzi o eksport stolarki otworowej w Unii Europejskiej. Dominujšcym trendem jest obecnie energooszczędnoœć. Od poczštku 2017 roku obowišzujš zaostrzone przepisy, jeœli chodzi o izolacyjnoœć termicznš okien i drzwi. Dostępne na rynku rozwišzania spełniajš te wymagania. Niezbędne jest jednak wprowadzenie systemu wsparcia dla inwestorów tak, aby mogli oni w pełni korzystać z nowoczesnych wyrobów, a potencjał rynkowy został odpowiednio wykorzystany. Branża zmierza również w stronę jeszcze większego zastosowania dużych przeszkleń, które umożliwiajš dostęp naturalnego œwiatła, a także „otwierajš" budynek na otoczenie.

ródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL