Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Polwax sonduje rynek parafin poza Europš

materiały prasowe
Chemiczna spółka jeszcze nie wbiła łopaty w ziemię na placu budowy, a już znalazła chętnych na wyroby z nowego zakładu.

Budowa instalacji do produkcji parafin przemysłowych jeszcze nie ruszyła, ale zarzšd Polwaxu już prowadzi wstępne rozmowy z potencjalnymi odbiorcami tych produktów. Inwestycja pochłonie niemal 160 mln zł.

– Pozyskaliœmy już informacje, jakie produkty i o jakich parametrach sš najbardziej oczekiwane przez duże firmy oraz jaki wolumen mogłyby one zamówić u nas. Ze wstępnych informacji zebranych od klientów widzimy, że zapotrzebowanie na produkty z nowej instalacji będzie duże. Jesteœmy spokojni o popyt na nasze specyfiki – deklaruje Dominik Tomczyk, prezes Polwaxu.

Jak na razie deklaracje te nie przełożyły się jeszcze na konkretne umowy czy listy intencyjne. To będzie kolejny krok, do którego zarzšd giełdowej spółki już się przygotowuje. – W drugiej połowie 2018 r. chcemy już mieć zawarte umowy zarówno z dostawcami surowca do nowej instalacji, jak i z odbiorcami parafin – zapowiada Tomczyk. Nie ukrywa, że mocno liczy przede wszystkim na zagranicznych klientów. – Szacujemy, że minimum dwie trzecie rocznej produkcji wyjedzie z Polski. Może się okazać, że nawet rynek europejski będzie dla nas za ciasny – zaznacza Tomczyk. Dlatego też zarzšd pracuje nad ekspansjš poza Europš, w tym do USA, Kanady, Brazylii, Chin i Japonii.

Jak na razie większš częœć przychodów Polwaxu stanowi sprzedaż produktów do wyrobu zniczy i œwiec oraz gotowych zniczy. Jednak to sprzedaż specjalistycznych parafin przynosi spółce największe zyski. Stšd decyzja o budowie nowoczesnej instalacji, która ma ruszyć z końcem 2019 r. DM mBanku szacuje, że dodatkowe przychody z tego zakładu od 2020 r. sięgnš niemal 100 mln zł rocznie.

– Segment parafin przemysłowych rozwija się i widać, że Polwaxowi udaje się zwiększać sprzedaż w tym obszarze. Dlatego z optymizmem patrzymy na planowanš nowš instalację, dzięki której spółka zwiększy produkcję tych wyrobów – zaznacza Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku.

Szacuje się, że polski rynek parafin wart jest 630 mln zł. Największymi krajowymi graczami sš Polwax i Orlen Południe.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL