Lista największych światowych koncernów zbrojeniowych

Ranking największych koncernów branży otwiera Lockheed Martin.

Aktualizacja: 26.07.2017 09:14 Publikacja: 25.07.2017 20:47

Lista największych światowych koncernów zbrojeniowych

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Amerykański magazyn „Defense News" opublikował coroczny ranking największych stu koncernów zbrojeniowych globu według przychodów za 2016 r. W zestawieniu podano też, jak dochody ze sprzedaży śmiercionośnych urządzeń zmieniły się w ciągu roku i ile procent stanowią w całkowitych przychodach koncernów.

Ameryka na czele

Ranking ukazuje dominację amerykańskiej branży zbrojeniowej. Ze stu firm aż 42 to producenci uzbrojenia z USA. W Europie dominuje brytyjska zbrojeniówka – dziesięć firm. W sumie z Europy (bez Rosji) ma liście znalazło się 29 firm. Żadna z nich nie jest z Polski, mimo że szef resortu obrony Antoni Macierewicz wciąż mówi o konieczności wzmocnienia branży zbrojeniowej w naszym kraju.

Polskich firm brak, ale wśród najsilniejszych firm zbrojeniowych świata po dwie mają ośmiokrotnie mniej liczne od Polski Norwegia i Finlandia, a po jednej jest z Ukrainy, Szwecji i Szwajcarii. Rosja – drugi po USA eksporter broni na świecie – ma ich w zestawieniu sześć. Najwyżej, na 11. pozycji, znalazł się uralski Almaz-Antey (7,4 mld dol.) – produkuje systemy rakietowe i obrony przeciwlotniczej.

W Azji prym wiedzie zbrojeniówka Japonii (osiem firm). Z innych kontynentów wśród największych jest jedna firma z Brazylii, jedna z Australii i jedna z RPA. Na Bliskim Wschodzie dominują producenci z Izraela (cztery koncerny). W rankingu nie ma ani jednej firmy z Chin, co jest sporym zaskoczeniem.

Pierwsze cztery zbrojeniowe giganty są na tych samych pozycjach co przed rokiem. Od lat liderem pozostaje Lockheed Martin. Koncern miał przychody ze sprzedaży uzbrojenia 43,47 mld dol. W ciągu roku zwiększył je o 7 proc. i stanowiły 92 proc. wszystkich przychodów amerykańskiego giganta.

Na drugim miejscu jest lotniczy koncern Boeing, mimo że w jego przypadku przychody ze sprzedaży broni (29,5 mld dol. – wzrost o 3 proc.) to tylko 31 proc. wszystkich. Trzeci jest brytyjski BEA Systems, który przez rok zmniejszył o 7 proc. przychody z uzbrojenia. Stanowią one 91 proc. wszystkich.

W dziesiątce znalazły się też Northrop Grumman (USA), General Dynamics (USA), francusko-holenderski Airbus, L 3 Technologies (USA) , włoski Leonardo i francuski Thales.

Oprócz Francuzów europejskie firmy miały niższe przychody z działalności zbrojeniowej niż rok wcześniej. Najwięcej – 9 proc. – stracili Włosi. Rekordzistą zestawienia pod tym względem okazała się jednak japońska firma IHI Corporation, której przychody spadły przez rok o 78 proc.

Budują i bronią

12 koncernów z listy największych żyje wyłącznie z produkcji i sprzedaży uzbrojenia. W Airbusie – siódmym zbrojeniowym koncernie globu – część zbrojeniowa dostarcza jedynie 17 proc. przychodów. W Rolls-Roysie (15. pozycja) ? 25 proc.

Wśród gigantów są też takie, które się z tą branżą w ogóle nie kojarzą. Amerykański koncern budowlany Bechtel (zbudował m.in. tunel pod kanałem La Manche) znalazł się na 28. miejscu, mimo że dochody ze zbrojeniowej produkcji stanowią jedynie 9 proc. wszystkich. Dla porównania w szwedzkim Saabie (38. miejsce), który kojarzy się nam z motoryzacją, stanowią aż 83 proc. Koncernem, który najbardziej, bo aż o 187 proc., zwiększył swoje przychody na produkcji uzbrojenia, był w minionym roku japoński producent maszyn budowlanych – Komatsu Ltd.

Wśród szefów koncernów zbrojeniowych dominują mężczyźni. Ale piątym koncernem zbrojeniowym świata General Dynamics kieruje Phebe Novakovic, z pochodzenia Serbka, która wcześniej pracowała w CIA.

Amerykański magazyn „Defense News" opublikował coroczny ranking największych stu koncernów zbrojeniowych globu według przychodów za 2016 r. W zestawieniu podano też, jak dochody ze sprzedaży śmiercionośnych urządzeń zmieniły się w ciągu roku i ile procent stanowią w całkowitych przychodach koncernów.

Ameryka na czele

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły
Materiał partnera
Transparentny rynek kapitałowy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Czy to jest koniec audytu w obecnej postaci?