Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Białoruskie Łazienki sprzedane za 12 dolarów

Wikimedia
Pałac w Żemłosławiu na Białorusi to mniejsza kopia Łazienek Królewskich. Na aukcji został sprzedany za...12 dolarów.

Podczas aukcji neoklasycystyczny pałac poszedł pod młotek po cenie wywoławczej 23 białoruskich rubli (mniej niż 12 dol.) podał NEWSru.com. Kupujšcym została nieujawniona z nazwy białoruska firma. To już trzeci przetarg na obiekt, który znajduje się w „stanie awaryjnym". Wczeœniej nie było chętnych za symboliczne przejęcie pałacu, którego remont wymaga ogromnych pieniędzy.

W 2012 r. w pałac płonšł. Zniszczony został dach, byle jaki remont nie zapobiegł dalszemu niszczeniu zabytku. Rozszabrowany został parkiet, grzyb i pleœń pokrył œciany. W 2015 r pałacem interesował się inwestor z Jordanii. Wpłacił nawet zaliczkę na poczet przyszłej transakcji a potem rozpłynšł się w powietrzu.

Pałac wzorowany na Łazienkach Królewskich w Warszawie zbudowała w Żemłosławiu (dawna Piotrowszczyzna w gubernii grodzieńskiej) Józefa żona hrabiego Jakuba Kazimierza Umiastowskiego - właœciciela Żemłosławia. Projekt sporzšdził architekt Leandro Marconi, a budowa trwała od 1863 do 1877 r. Pałac stanšł w malowniczym zakolu rzeki Gawja. Otaczał go okazały park dzieło francuskiego ogrodnika Jeromm'a.

W końcu XIX w syn Józefy i Jakuba Władysław hrabia Umiastowski przekazał rodowš siedzibę na potrzeby bazy badawczej Uniwersytetu w Wilnie. W czasach sowieckich w pałacu rezydowało kierownictwo miejscowego sowchozu. Wtedy też na skwerze przed paradnym wejœciem - takim jak w Łazienkach, stanšł szpetny pomnik robotnika rolnego w stylu socrealizmu.

Nowy właœciciel wraz z pałacem przejšł zabudowania folwarczne i pozostałoœci parku, przy czym ziemię dostał w 50-letniš dzierżawę. Eksperci oceniajš, że na remont potrzeba od 3 do 7 mln dol.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL