Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Student, który wymyślił cybernetyczne oko, sygnet dla niewidomych i inteligentnš rękawicę

ROL
Petros Psyllos ma dopiero 22 lata, ale stworzył już kilka wynalazków, które majš potencjał zmieniania ludzkiego życia na lepsze. Dla osób niewidomych zaprojektował cybernetyczne oko napędzane sztucznš inteligencjš oraz specjalny sygnet rozpoznajšcy alfabet Braile’a. Stworzył też system zarzšdzania różnymi urzšdzeniami dla osób sparaliżowanych.

Każdy z wynalazków Psyllosa znajduje uznanie wœród różnych naukowych i technologicznych instytucji. Tylko w czerwcu br. student Politechniki Białostockiej znalazł się w gronie młodych innowatorów wyróżnionych przez prestiżowš amerykańskš uczelnię technicznš MIT - trafił na listę Innovators Under 35 Poland. Razem z innymi członkami zespołu Psyllosoft dotarł także do œcisłego finału œwiatowego konkursu dla technologicznych startupów Microsoft Imagine Cup 2016.

Zarówno Microsoft jak i MIT doceniły najnowszy projekt Petros Psyllos - Matia. Jest to cybernetyczne oko, które dzięki zaawansowanemu programowi sztucznej inteligencji pomaga osobom niewidomym rozpoznawać otoczenie. Oko jest połšczone ze smartfonem użytkownika, który przetwarza dane przesyłane przez kamerę wbudowanš w Matię oraz różne sensory. Psyllos specjalizuje się w tworzeniu samouczšcych się sieci neuronowych i przetwarzaniu obrazu.

Matia jest niewielkim urzšdzeniem, które osoba niewidoma może przymocować sobie do paska, klatki piersiowej albo głowy. Urzšdzenie za pomocš asystenta głosowego informuje użytkownika o tym jak wyglšda jego otoczenie, m. in. opisuje przedmioty znajdujšce się na drodze osoby korzystajšcej z Matii.

Pierwszym wynalazkiem młodego innowatora był system służšcy do sterowania urzšdzeniami elektronicznymi za pomocš fal mózgowych. Monitoruje one czynnoœć bioelektrycznš mózgu analizujšc stopień udziału fal alfa w sygnale, co pozwala na odczytywanie intencji użytkownika. Za pomocš systemu można sterować 6 urzšdzeniami. Projekt zajšł pierwsze miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Innowacji Technicznych w kategorii Pomysł Techniczny w 2012 roku.

Kolejnym pomysłem Psyllosa, który zdobył uznanie była „gadajšca rękawica". - Rękawica powstała z myœlš o osobach niemówišcych. Jest to gadajšca rękawica. Gdy jš założymy, nasza ręka będzie mogła przemówić. Aby to nastšpiło, wykonujemy specjalne gesty palcami. Gesty sš zamienione na mowę, generowanš przez specjalny syntezator mowy. Majšc takš rękawice, bez problemów załatwimy sprawę w urzędzie lub zrobimy zakupy - opisuje swoje urzšdzenie pomysłowy student. Urzšdzenie zdobyło m. in. pierwszš nagrodę na brukselskich Œwiatowych Targach Wynalazczoœci Badań Naukowych i Nowych Technik „Brussels Innova 2013".

Innowator zaznacza jednak, że rękawica była zbyt duża, a przez to niewygodna w użyciu. Na jej bazie powstał kolejny projekt – Neutrognet. Psyllos nazywa wynalazek wirtualnš kredš. Jest to inteligentny sygnet, który pozwala „pisać" w powietrzy za pomocš gestów. System Neutrogneta rozpoznaje alfabet Braile'a i jest połšczony ze smartfonem, co pozwala osobom niewidomym na pisanie wiadomoœci tekstowych bez sięgania po telefon, a także wykonywanie innych czynnoœci. Sygnet jest sterowany głosem. Projekt wygrał w 2015 roku ogólnopolski Konkurs Konstrukcji Studenckich i został dodatkowo wyróżniony nagrodš od Plus Business Incubator.

Wszystkie projekty Psyllos na razie nie majš charakteru produktów gotowych do wypuszczenia na rynek konsumencki. Jest to jednak celowe działanie białostockiego studenta. Zanim zdecyduje się skomercjalizować swoje wynalazki chce jak najwięcej nauczyć się o całym procesie i stworzyć jeszcze co najmniej kilka urzšdzeń, aby uniknšć błędów w przyszłoœci.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL