Jak wygrać ze smogiem? Debaty regionalne PKEE

Mimo zakończenia sezonu grzewczego, smog nadal pozostaje problemem do rozwiązania. Doskonale wiedzą o tym mieszkańcy wielu polskich miast.

Aktualizacja: 31.05.2018 21:02 Publikacja: 31.05.2018 19:22

Podczas regionalnej debaty PKEE w Jaworznie rozmawiano o ograniczaniu smogu w regionie

Podczas regionalnej debaty PKEE w Jaworznie rozmawiano o ograniczaniu smogu w regionie

Foto: materiały prasowe

MATERIAŁ POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z PKEE

23 maja w Jaworznie odbyła się druga z cyklu debat regionalnych organizowanych przez Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE): „Energetyka kocha czyste powietrze". Chociaż świadomość społeczeństwa w zakresie dbałości o jakość naszego powietrza z roku na rok rośnie, to wciąż widać wyraźną potrzebę pokazywania rzetelnej i wiarygodnej wiedzy na temat przyczyn smogu i realnych narzędzi do walki z tym niekorzystnym dla zdrowia zjawiskiem.

Pierwsza z debat odbyła się przed miesiącem w Grudziądzu. Kilka dni temu PKEE zaprosiła na kolejną – tym razem do Jaworzna, a w planie do końca bieżącego roku są jeszcze dwie debaty. Na tym jednak nie koniec. – Sektor energetyczny włącza się w walkę o czyste powietrze od wielu lat. Do tej pory podejmowane były głównie działania związane ze zwiększaniem efektywności bloków i dostosowywaniem do rygorystycznych standardów emisyjnych, ale widzimy, że konieczne jest również podniesienie świadomości społeczeństwa. Podczas serii debat regionalnych chcemy rozmawiać z Polakami o skutecznych metodach walki ze smogiem – podkreśla Tomasz Kosiński ekspert Komitetu i wicedyrektor biura PKEE w Warszawie.

To, że smog w Polsce jest wciąż aktualnym problemem, jest już dla wszystkich oczywiste, według ostatniego raportu WHO 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. To o trzy więcej niż w 2016 roku. Mimo to wciąż w tej sprawie powielanych jest wiele mitów i nieścisłości. – Niestety przeciętny mieszkaniec naszego kraju całkowicie mylnie winą za smog obarcza przemysł i zawodową energetykę. Tymczasem w głównej mierze za powstawanie smogu w Polsce odpowiada niska emisja, czyli gospodarstwa domowe ogrzewające mieszkania niskiej jakości paliwami, wykorzystując do tego stare, nieefektywne piece, oraz transport – zaznacza Kosiński.

Odpowiedź na pytanie: Kto ponosi odpowiedzialność za smog? znajdziemy w raporcie PKEE „Energetyka kocha czyste powietrze". – Jestem przekonany, że zarówno raport PKEE, a także regionalne debaty organizowane przez Komitet staną się początkiem poważnej dyskusji na temat smogu, przyczyn jego powstawania, a przede wszystkim skutecznych metod walki z tym zjawiskiem – podkreśla dr inż. Janusz Zyśk z AGH, jeden z autorów raportu.

O tym, że Polacy chcą rozmawiać na temat smogu świadczy na pewno frekwencja na organizowanych przez PKEE spotkaniach. Biorą w nich udział nie tylko eksperci i przedstawiciele administracji, ale również mieszkańcy. Jak tłumaczyli, dla części z nich problem smogu i niskiej emisji to często także problem finansowy związany z brakiem środków na wymianę starych pieców, tak zwanych kopciuchów, na nowe wysokoefektywne i bezpieczne dla środowiska.

W Jaworznie swoją ofertę antysmogową prezentował Tauron Polska Energia. Koncern daje na przykład możliwość dofinansowania inwestycji modernizacyjnych domowych systemów grzewczych. W trakcie debaty spółka przedstawiła również korzyści wynikające z przejścia na taryfę antysmogową oraz zalety, które daje kogeneracja.

Działania podejmowane w walce ze smogiem przez sektor energetyczny uzupełniane są przez inicjatywy władz krajowych i lokalnych. W Polsce jeździ coraz więcej elektrycznych autobusów i inwestuje się w termomodernizacje starych kamienic. Jak podkreśla Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, współpraca między samorządem a spółkami energetycznymi to dla mieszkańców polskich miast same korzyści. – Jako samorządowcy promujemy rozwiązania systemowe. W Jaworznie od kilkunastu lat prowadzony jest program ograniczenia niskiej emisji, w ramach którego oferujemy dofinansowanie dla mieszkańców na zakup nowoczesnych urządzeń grzewczych. Co roku ten program budzi coraz większe zainteresowanie, co mnie jako prezydenta miasta bardzo cieszy. Wciąż szukamy też innych możliwości, które pozwolą nam nie tylko ograniczyć smog, ale jednocześnie walczyć z ubóstwem energetycznym – podkreślał w trakcie spotkania prezydent Jaworzna.

Kogeneracja to słowo, które w tym kontekście pada najczęściej. Wytwarzanie energii elektrycznej jednocześnie z produkcją ciepła użytkowego wydaje się być rozwiązaniem ze wszech miar korzystnym – zarówno w walce z niską emisją, jak i z dbałością o portfele klientów. Jak podkreślają eksperci, skuteczne wdrażanie tego typu rozwiązań w niedługim czasie powinno przynieść konkretne korzyści dla środowiska naturalnego. – Patrząc nie tylko na przykład Jaworzna, ale szerzej, na cały kraj widać, że działania, które mają nam pomóc w walce ze smogiem są podejmowane. Mamy konkretne rozwiązania, społeczeństwo, które coraz bardziej dostrzega wagę problemu, a także odpowiednie narzędzia. Dlatego myślę, że teraz poprawa stanu naszego powietrza to tylko kwestia czasu – komentował w trakcie debaty w Jaworznie Tadeusz Sadowski, śląski wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Polski Komitet Energii Elektrycznej nie ustaje w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza i stoi na stanowisku, że tylko zintegrowane podejście do polityki antysmogowej jest w stanie wpłynąć na jakość powietrza. – W tych działaniach jest miejsce dla każdego. Dla władz lokalnych, organizacji pozarządowych i sektora energetycznego. Jako PKEE chcemy być źródłem rzetelnej i wiarygodnej wiedzy na temat smogu i zanieczyszczeń powietrza. Problem smogu to problem społeczny i dlatego powinniśmy połączyć siły – podkreśla Tomasz Kosiński. Kolejna odsłona regionalnych debat PKEE już pod koniec czerwca w Poznaniu. ©?

MATERIAŁ POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z PKEE

23 maja w Jaworznie odbyła się druga z cyklu debat regionalnych organizowanych przez Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE): „Energetyka kocha czyste powietrze". Chociaż świadomość społeczeństwa w zakresie dbałości o jakość naszego powietrza z roku na rok rośnie, to wciąż widać wyraźną potrzebę pokazywania rzetelnej i wiarygodnej wiedzy na temat przyczyn smogu i realnych narzędzi do walki z tym niekorzystnym dla zdrowia zjawiskiem.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Krzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym
Biznes
Alphabet wypłaci pierwszą w historii firmy dywidendę
Biznes
Wielkie firmy zawierają sojusz kaucyjny. Wnioski do KE i UOKiK
Biznes
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Biznes
Rośnie znaczenie dobrostanu pracownika