Brazylia warta zachodu

W murach Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego debatowano o szansach i wyzwaniach gospodarczej współpracy polsko-brazylijskiej.

Aktualizacja: 23.05.2017 10:47 Publikacja: 23.05.2017 10:35

Podpis pod zdjęcie: Grzegorz Hajdarowicz - prezes Grupy Gremi i ambasador honorowy Brazylii, Alfredo

Podpis pod zdjęcie: Grzegorz Hajdarowicz - prezes Grupy Gremi i ambasador honorowy Brazylii, Alfredo Leoni - ambasador Brazylii, Karolina Cemka, zastępca dyrektora Departamentu Ameryk w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Wojciech Baczyński, dyrektor Polsko-Portugalskiej Izby Handlowej.

Foto: Archiwum

23 maja odbyła się międzynarodowa konferencja "Polsko-brazylijskie doświadczenia z obszaru ekonomii i zarządzania: najnowsze trendy".

Spotkanie odbyło się w czasie pełnym wyzwań: Brazylią znów targa polityczny konflikt z korupcją w tle, a jeszcze niedawno prezydent Michel Temer, który zastąpił usuniętego z urzędu w ramach impeachmentu poprzednika, postrzegany był jako polityk, który wydobędzie kraj z gospodarczych kłopotów.

- Brazylia jest w pierwszej dziesiątce największych gospodarek świata. W ostatnim czasie zmagaliśmy się z recesja, ale wyniku działań i reform ekipy Temera stan brazylijskiej gospodarki się poprawia. Bank Światowy prognozuje, że po 3,5 proc. spadku w 2016 r. w tym roku gospodarka urośnie o 0,5 proc., a w przyszłym o 1,8 proc. - powiedział Alfredo Leoni, ambasador Brazylii w Polsce, podczas panelu otwierającego konferencję. - Skutki obecnego kryzysu politycznego są niepewne. Każdy scenariusz jest możliwy, w tym rezygnacja prezydenta lub impeachment. Czekamy na zakończenie tego kryzysu mając nadzieję, że nie wpłynie on negatywnie na poprawę sytuacji ekonomicznej kraju. Jesteśmy przekonani, że cokolwiek się wydarzy, będzie w zgodzie z brazylijskim prawem i konstytucją - dodał.

Karolina Cemka, zastępca dyrektora Departamentu Ameryk w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, przedstawiła historię kontaktów politycznych i gospodarczych obu krajów. Brazylia to największy gospodarczy partner Polski w Ameryce Południowej, polskie firmy coraz śmielej tam inwestują na rynku obecne są m.in. Can-Pack oraz giełdowe Synthos, Boryszew, Lug czy Selena.

Grzegorz Hajdarowicz, prezes Grupy Gremi, konsul honorowy Brazylii w Małopolsce i na Śląsku, przedsiębiorca działający od lat w tym kraju, przedstawił założenia projektu EcoEstrela. To 2,6 tys. ha nadmorskiego terenu na północy kraju, gdzie mają powstać hotele, ośrodki wypoczynkowe oraz park technologiczny.

Wojciech Baczyński, dyrektor Polsko-Portugalskiej Izby Handlowej, opowiedział o wyzwaniach związanych z inwestowaniem i działalnością gospodarczą na brazylijskim rynku. Brazylia jest tak ogromnym krajem, że początkowo możliwe jest wejście dna poziomie regionu. Dodał, że ekspansja musi być poprzedzona gruntownym przygotowaniem, m.in. z uwagi na skomplikowany system podatkowy.

Po panelu otwierającym odbyły się trzy panele merytoryczne, podczas których zostały poruszone aspekty rozwoju gospodarczego i zarządzania w Brazylii i Polsce, a także wyzwania międzynarodowej współpracy naukowej między krajami w zakresie nauk ekonomicznych i zarządzania. W spotkaniu wzięli udział naukowcy, przedstawiciele dyplomacji i środowiska biznesowego oraz struktur rządowych, jak również bardzo liczne grono studentów.

Organizatorami konferencji byli: Wydział Zarządzania i Centrum Studiów Latynoamerykańskich Instytutu Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z kilkoma brazylijskimi uniwersytetami. Patronat honorowy objęli: Ambasada Brazylii w Warszawie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Grzegorz Hajdarowicz, Konsul Honorowy Brazylii.

23 maja odbyła się międzynarodowa konferencja "Polsko-brazylijskie doświadczenia z obszaru ekonomii i zarządzania: najnowsze trendy".

Spotkanie odbyło się w czasie pełnym wyzwań: Brazylią znów targa polityczny konflikt z korupcją w tle, a jeszcze niedawno prezydent Michel Temer, który zastąpił usuniętego z urzędu w ramach impeachmentu poprzednika, postrzegany był jako polityk, który wydobędzie kraj z gospodarczych kłopotów.

Pozostało 85% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów
Biznes
KGHM rozczarował. Mniej produkuje i sprzedaje
Biznes
Majówka 2024 z zaciśniętym pasem. Większość Polaków zostanie w domu
Materiał partnera
Raport ZUS: stabilna sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Biznes
ZUS: 13. emerytury trafiły już do ponad 6 mln osób