Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Unikatowa whisky na aukcji w Hongkongu może pobić rekord

Adobe Stock
Dwie butelki unikatowej, szkockiej whisky trafiš na aukcję w Hongkongu.

Dwie butelki 60-letniej whisky Macallan mogš zostać sprzedane za rekordowš cenę na pištkowej aukcji - 18 maja.

Analitycy domu aukcyjnego Bonhams Hong Kong wycenili dwie butelki szkockiego alkoholu z 1926 roku o pojemnoœci 750 ml na 3,6 - 4,5 mln hongkońskich dolarów, czyli od 459 tys. do  573 tys. dolarów amerykańskich.

Cztery lata temu 60-letni Macallan został sprzedany za rekordowe  4,9 mln hongkońskich dolarów.

W ostatnich latach ceny kolekcjonerskich whisky zaczęły mocno rosnšć na œwiatowym rynku. Kolekcjonerzy poszukujš rzadkich egzemplarzy szkockiego alkoholu, m.in. Dalmore i Port Ellen, ale także whisky z japońskich wytwórni Karuizawa oraz Yamazaki.

Daniel Lam, szef działu wina i whisky w domu aukcyjnym Bonhams, wyjaœnia, że kolekcjonerska whisky staje się kosztowniejsza niż francuskie wina z Burgundii. Wina zdrożały w ostatnich 12 miesišcach œrednio o 30 proc., a whisky podwoiły ceny, jak na przykład 10-letni Macallan. W Bonhams największe zainteresowanie whisky jest wœród kolekcjonerów z Wietnamu, Tajwanu, Chin i Indonezji.

Macallans z 1926 roku nie pojawiał się na aukcjach od ponad 20 lat i według kolekcjonerów jest on jak "Mona Liza napoi alkoholowych". Na całym œwiecie sš tylko 24 butelki takiego whisky i dlatego pištkowa aukcja może być bardzo wyjštkowa.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL