Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Agata Czarnecka: Polska zdominowała rynek powierzchni magazynowych

tv.rp.pl
Polska stała się magazynem Europy w naszym regionie. W Polsce w I kw. wynajęto 1,2 mln mkw. W drugim w kolejnoœci kraju w naszym regionie, czyli Czechach, wynajęto 3 razy mniej – mówi Agata Czarnecka, dyrektor działu Badań Rynku i Doradztwa w międzynarodowej firmie CBRE, goœć programu Pawła Rożyńskiego.

Goœć prognozowała, że ten rok będzie rekordowy dla branży magazynowej. - Głównš siłš napędowš tego rynku jest handel, nie tylko elektroniczny - mówiła Czarnecka.

Podaż nowoczesnych powierzchni magazynowych to ok. 14 mln m kw. - W I kw. tego roku podpisano umowy najmu na prawie 2 mln m kw. W 2017 r. wynajęto 4 mln m kw. W tym roku ta wartoœć sięgnie blisko 5 mln. Jest to 25 proc. wzrost w skali roku. Ten rynek wcišż nas zaskakuje na plus – stwierdziała.

Podaż powierzchni magazynowej w przeliczeniu na 1000 mieszkańców w Polsce sięga 300 mkw. W Europie Zachodniej, Niemczech, Francji czy Holandi jest to 600-800 mkw. - Sš jeszcze bardzo duże możliwoœci rozwoju - oceniła Czarnecka.

- Ze względu na lokalizację obsługujemy nie tylko rynek wewnętrzny, ale też kraje regionu Europy Œrodkowo-Wschodniej czy Niemcy – dodała.

Goœć podkreœliła, że w Polsce jest duża dostępnoœć niezabudowanych gruntów, a także relatywnie tania siła robocza w porównaniu do rynku niemieckiego. Także stawki czynszu sš bardzo atrakcyjne.

- Jeszcze kilka lat temu głównym kryterium dla centrów magazynowych była lokalizacja. Liczyła się dostępnoœć do autostrady, węzła komunikacyjnego czy bliskoœć dużego oœrodka miejskiego. Obecnie głównym atutem jest dostępnoœć wykwalifikowanej kadry – tłumaczyła.

Na rynku dominujš 3 regiony: Poznań, Wrocław oraz Œlšsk. - Możemy zauważyć rosnšcš popularnoœć œciany zachodniej, głównie woj. lubuskie. Na wschodzie zyskujš Lublin i Rzeszów - wyliczyła Czarnecka.

Podała, że największe transakcje na rynku dochodzš do 120-130 tys. mkw. Sš też obiekty magazynowe z dużym udziałem powierzchni biurowej. - Istotnym elementem sš projekty szyte na miarę, zgodnie z zamówieniem konkretnego najemcy. Te obiekty majš kilka-kilkadziesišt tys. mkw – mówiła.

Popyt jest olbrzymi, a rynek konkurencyjny. Kilka firm działajšcych od lat oferuje bardzo atrakcyjne warunki najmu.

- Stawki za najem różniš się w zależnoœci od regionu. Do 5 euro za mkw w najlepszych obiektach w granicach Warszawy. Można znaleŸć też powierzchnie za ok. 2 euro za mkw - podała Czarnecka.

Niemal połowę istniejšcych zasobów powierzchni magazynowych wybudowały 2 firmy: Panattoni i Prologis. - Jeœli chodzi o najemców, to najbardziej aktywne sš firmy z sektora handlowego i firmy logistyczne – stwierdziła. - Ok. 30 proc. powierzchni jest budowane spekulacyjnie, bez zabezpieczenia umowy najmu – dodała.

Goœć oceniła, że Polska stała się magazynem Europy w naszym regionie. - W Polsce w I kw. wynajęto 1,2 mln mkw. W drugim w kolejnoœci kraju w naszym regionie, czyli Czechach, wynajęto 3 razy mniej. Zdominowaliœmy ten rynek – stwierdziła.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL