Premier Beata Szydło zaprasza niemiecki biznes do Polski

- Chciałabym zachęcić przedstawicieli niemieckich środowisk gospodarczych do bardziej aktywnego włączenia się w realizację wspólnych projektów inwestycyjnych z partnerami polskimi - powiedziała szefowa polskiego rządu podczas targów przemysłowych w Hanowerze.

Aktualizacja: 24.04.2017 11:58 Publikacja: 24.04.2017 11:47

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Beata Szydło na otwarciu międzynarodowych targów przemysłow

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Beata Szydło na otwarciu międzynarodowych targów przemysłowych Hannover Messe 2017

Foto: PAP/Rafał Guz

Premier Beata Szydło i kanclerz Niemiec Angela Merkel wzięły w poniedziałek udział w uroczystym otwarciu polskiego stoiska na targach w Hanowerze.

W tym roku najważniejsze targi przemysłowe w świecie zorganizowano pod hasłem "Integrated Industry – Creating Value".

Beata Szydło podkreślała, że Polska chce "pochwalić się tym, co w Polsce jest kreatywne, młode, co jest przyszłością". - Z zadowoleniem (...) przyjęłam zaproszenie dla Polski na targi hanowerskie w charakterze gościa honorowego kraju partnerskiego. Cieszę się, że będziemy mogli tutaj zaprezentować państwu naszą nowoczesną technologię - to co w Polsce w tej chwili jest bardzo mocno realizowane poprzez program rządowy, który chcemy rozwijać i chcemy, ażeby status Polski jako kraju rozwijającego, nowoczesnego był coraz wyższy - mówiła premier.

- Poprzez naszą obecność na targach chcemy zaprezentować Polskę jako kraj aktywnie budujący swoją przewagę konkurencyjną w oparciu o rozwój nowych technologii, przede wszystkim w obszarze automatyzacji oraz cyfryzacji procesów wytwarzania - podkreśliła premier Szydło.

Kanclerz Angela Merkel z kolei podkreśliła, że cieszy się dziś z możliwości poznania Polski z zupełnie innej strony. - Wielu z nas było już w Polsce, zna krajobrazy i miasta, ale Polski cyfrowej nie znamy tak dobrze - powiedziała kanclerz Niemiec. - Dlatego bardzo się cieszę, że będziemy mogli rzucić okiem na inną, nie tak znaną stronę Polski - dodała.

- Mam nadzieję, że obecność Polski na targach w Hanowerze otworzy nowy rozdział w polsko-niemieckiej współpracy, a kontakty staną się jeszcze bliższe i lepsze - podkreśliła Merkel.

W prezencie Szydło i Merkel otrzymały broszki w kształcie K-dronu - jedenastościennej bryły wynalezionej przez Polaka Janusza Kapustę, która jest stosowana w architekturze. K-dron to logo polskiej wystawy na targach w Hanowerze.

Premier: chcemy, by pomysły naukowców trafiały do gospodarki

Polskiemu rządowi zależy na tym, by połączyć gospodarkę i naukę; chcemy by to, co powstaje na uczelniach, w zaciszach gabinetów i w laboratoriach, trafiało do gospodarki - powiedziała premier Beata Szydło otwierając na targach w Hanowerze stoisko poświęcone polskiej nauce.

Stoisko SciTech Poland pokazuje to, co mamy najlepsze w polskich badaniach i w polskiej nauce - powiedziała Szydło, otwierając je w poniedziałek wraz z wicepremierem i ministrem nauki Jarosławem Gowinem na targach przemysłowych w Hanowerze.

Polski rząd stawia bardzo mocno na gospodarkę i rozwój - mówiła premier. Jak dodała, realizowany przez rząd Plan Odpowiedzialnego Rozwoju ma m.in. pobudzać łączenie gospodarki i nauki. "Robimy wszystko, by te dwie dyscypliny zaczęły w pewnym momencie bardzo mocno kooperować" - zaznaczyła.

Podkreśliła, że polskiemu rządowi zależy na tym, by to, co powstaje na uczelniach, w zaciszach gabinetów i w laboratoriach, trafiało do gospodarki.

Morawiecki: polska kreatywność i niemiecki kapitał to "znakomita para"

Polska kreatywność i niemiecki kapitał to "znakomita para" - powiedział w poniedziałek w Hanowerze wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że nasz kraj jest jednym z ważniejszych partnerów dla Niemiec.

- Stosunki bilateralne, handlowe, polsko-niemieckie, urosły do rozmiarów, które dzisiaj już właściwie trzeba sobie uświadomić w oparciu o liczby. Polska jest dla Niemiec siódmym importerem niemieckich towarów - ważniejszym niż Rosja i to dwa i pół razy ważniejszym. 54 mld euro eksportu niemieckich towarów do Polski. Z kolei towary niemieckie do Rosji to jest 21 mld euro - powiedział Morawiecki.

Polska promocja na targach w Hannowerze

Targi przemysłowe w Hanowerze otwarto w niedzielę. W poniedziałek otwarte zostało polskie stoisko. W Hanowerze obok szefowej rządu są też wicepremierzy: minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki oraz minister nauki Jarosław Gowin. Morawiecki weźmie udział m.in. w podpisaniu umów pomiędzy polskimi i niemieckimi firmami.

Hannover Messe to jedno z największych przedsięwzięć tego typu na świecie. Targi odbywają się w Hanowerze od 70 lat. Polska jest w tym roku krajem partnerskim wydarzenia. Targi potrwają do 28 kwietnia.

Na targach jest obecnych ponad 200 polskich firm, m.in. Solaris Bus & Coach, Ursus Bus, Transition Technologies, Saule Technologie, Ekoenergetyka Polska, DT Poland, Zortrax, Medcom, H. Cegielski, TMA Automation.

Na stoisku obecne będą także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, osiem regionów, pięć specjalnych stref ekonomicznych i Urząd Dozoru Technicznego. W strefie startupów znajdzie się dodatkowo 18 młodych, innowacyjnych firm, a w całych targach weźmie udział w sumie blisko 200 przedsiębiorstw z Polski. Polska obecność na targach jest promowana pod hasłem "Smart means Poland".

Premier Beata Szydło i kanclerz Niemiec Angela Merkel wzięły w poniedziałek udział w uroczystym otwarciu polskiego stoiska na targach w Hanowerze.

W tym roku najważniejsze targi przemysłowe w świecie zorganizowano pod hasłem "Integrated Industry – Creating Value".

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Diesel, benzyna, hybryda? Te samochody Polacy kupują najczęściej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Konsument jeszcze nie czuje swej siły w ESG
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły