Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

„Wybitny Polak" w Norwegii: Polacy docenili najlepszych

Włodek
W Oslo rozdano nagrody i wyróżnienia w szóstej edycji konkursu „Wybitny Polak" w Norwegii.

Nagrodę w kategorii „Kultura" zdobyła ilustratorka i pisarka Małgorzata Piotrowska. Mieszkajšca w Norwegii od 1987 artystka wydała tam kilka własnych ksišżek i zilustrowała dziesištki publikacji innych autorów.

- Jestem dumna z tego, że poprzez ksišżki uczestniczę w procesie budowania wyobraŸni młodych ludzi - powiedziała Piotrowska. - To dzięki niej stajš się kreatywni, co potem sprawia, że odznaczajš się samodzielnoœciš.

W kategorii „Biznes" doceniono Łukasza Tokarskiego. W wieku 31 lat został on Liderem Projektu Skanska Commercial Development Norway. Wczeœniej jako specjalista do spraw kontaktów międzynarodowych w Skanska przyczynił się do podpisania wielomilionowych kontraktów między innymi z przedsiębiorcami z Polski.

Osobowoœciš roku wœród norweskiej Polonii została pani Sonja Jahansen, która przez szereg lat organizowała z Norwegii pomoc materialnš dla najbiedniejszych dzieci w Polsce. Z jej inicjatywy nad Wisłę trafiło blisko 50 transportów z darami dla domów dziecka i szpitali.

W kategorii „Młody Polak" wygrał Kamil Olszyński, bramkarz zespołu piłkarskiego Lorenskog IF i współtwórca Akademii Młodych Bramkarzy.

Statuetkę za wybitne osišgnięcia w dziedzinie nauki odebrała dr Katarzyna Zyœk dziekan w Norwegian Defence University College, ceniony ekspert z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego.

Wyróżnienia w swoich kategoriach otrzymali fotograf Tomasz Furmanek, pływak Mateusz Ludwiczak i adwokat Tomasz Nierzwicki.

Uroczysta gala z udziałem Ambasadora RP w Królestwie Norwegii Stefana Czmura, burmistrz Oslo Marianne Borga i szefa Norweskiej Rady ds. Badań Arvida Halléna odbyła się w Oslo Konserthus.

W przemówieniach laureatów przewijały się podziękowania dla Polski i dla Norwegii. Dla ojczyzny za solidne wykształcenie, tożsamoœć i przekonanie o wartoœci ciężkiej pracy. Dla Norwegii za otwartoœć, docenianie kreatywnoœci oraz samodzielnoœci.

Dr Katarzyna Zyœk wspomniała, iż dla niej nagroda w konkursie „Wybitny Polak" jest symbolem naszych czasów jako ery swobodnego przemieszczania się i wzajemnej wymiany doœwiadczeń międzykulturowych.

- Od wielu lat staramy się promować zagranicš to, co Polska ma najlepszego - powiedział Andrzej Czernek z Fundacji Godła Promocyjnego Teraz Polska. - Naszym największym, docenianym na œwiecie kapitałem narodowym sš ludzie.

Jednym z najbardziej wzruszajšcych momentów było wystšpienie Sonji Johansen, która wyjaœniajšc motywy swojego oddania dla działalnoœci charytatywnej zapewniła: „bo kocham was".

- Dziekuję, że pomagaliœcie mi pomagać - te słowa Jahansen skierowała do Norwegów.

Oprawę muzycznš wydarzenia zapewnił pianista i kompozytor Leszek Możdżer. Organizatorzy gali serdecznie dziękujš sponsorom: MyCall, Advokatfirma Garstecki AS, Polish Connection Novum Consulting AS, PSB Proff AS, Advokatfirma Unneland, Multinor, Peters Byggservice AS, NIC Group, ATS Stankiewicz oraz Soluton.

Konkurs „Wybitny Polak" jest inicjatywš Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. Promuje Polskę za granicš i wyróżnia te osoby polskiego pochodzenia, które odnoszš sukcesy w swoich dziedzinach. Nagrody sš przyznawane w kategoriach: „Kultura", „Biznes", „Osobowoœć", „Nauka" i „Młody Polak". Edycje regionalne lokalne komitety organizujš cykliczne między innymi w: USA, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Holandii i Szkocji. W Norwegii już po raz szósty wyłoniono zwycięzców.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL