Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Bukmacherzy masowo uciekajš z Polski

Bloomberg
Exodus na rynku zakładów online. W ostatnich dniach z rynku wycofała się już co druga firma tego typu.

Jak ustaliliœmy, swoje biznesy już zwinęło co najmniej 30 firm bukmacherskich nieposiadajšcych polskiej licencji i niepłacšcych podatków w Polsce, a oferujšcych w internecie m.in. gry typu poker, kasyno oraz zakłady sportowe. To skutek zmian w prawie, które – choć dopiero wejdš w życie w tę sobotę – już wystraszyły działajšcych nielegalnie bukmacherów. Jak podkreœla Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP, ustawodawca wprowadził mechanizmy pozwalajšce na skutecznš walkę z szarš strefš. Rzšd liczy, że dzięki nim ograniczy nielegalny hazard, co przyniesie budżetowi państwa w cišgu dziesięciu lat ponad 15 mld zł. Przy okazji jednak dostanie się także organizatorom różnego rodzaju loterii.

Podatki wyciekajš do Panamy i Kostaryki

Swoje strony internetowe dla klientów z Polski zamknęły już m.in. tak znane marki, jak Bet 365, WilliamHill, Betano czy 888sport.

„Z nieskrywanym żalem informujemy, że w zwišzku z planowanymi zmianami w systemie prawnym, wraz z końcem marca będziemy zmuszeni zamknšć konta wszystkich graczy zamieszkałych na terenie Polski" – komunikat takiej treœci na polskiej witrynie zamieœciła firma hazardowa OddsRing.

W sumie fani hazardu znad Wisły nie mogš korzystać już z usług około połowy firm bukmacherskich, które znalazły się w nieoficjalnym rejestrze domen zakazanych. Nieoficjalnym, bo to strona, która – jak wynika z naszych informacji – powstała z inicjatywy legalnie działajšcych w naszym kraju firm tego typu. Oficjalny rejestr, prowadzony przez Ministerstwo Finansów, ruszy 1 kwietnia (MF już udostępnił stronę testowš: hazard.mf.gov.pl). Wskazane majš być w nim witryny oferujšce gry hazardowe online niezgodnie z nowymi regulacjami. Ustawa zakłada, że takie strony będš od 1 lipca blokowane, a ich użytkownicy zostanš przekierowani właœnie na strony rejestru MF. Również 1 lipca wejdzie w życie zakaz udostępniania przez operatorów finansowych usług płatniczych tym bukmacherom, którzy znajdš się w rejestrze.

Branża pozytywnie ocenia zmiany. Paweł Rabantek z STS podkreœla, że takie firmy stanowiš nieuczciwš konkurencję dla tych działajšcych legalnie, płacšcych podatki w Polsce. Szacuje się, że aż 90 proc. rodzimego rynku hazardowego online obsługujš firmy zarejestrowane np. na Gibraltarze, w Panamie czy Kostaryce. Tylko pięć firm bukmacherskich, które działajš na polskim rynku bez zezwolenia, generuje globalnie ponad 20 mld zł przychodów rocznie. Unikajš jednak naszego fiskusa. Z wartego ponad 5 mld zł rodzimego rynku gier hazardowych wycieka w ten sposób potężny strumień niezapłaconych podatków.

Marta Kostka, szefowa Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich, uważa, że blokowanie stron prowadzonych przez nielegalnych bukmacherów może być jednak nieskutecznš broniš. Eksperci tłumaczš bowiem, że ominięcie rzšdowych blokad nie będzie problemem, bo będzie to dotyczyć konkretnych domen z rejestru. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska, radca prawny w DLA Piper, przekonuje, że po zablokowaniu jednej szybko może się pojawić kolejna, oferujšca te same usługi. Mimo tych obaw wiele wskazuje na to, że częœć bukmacherów, którzy teraz wycofali się znad Wisły, może tu wkrótce powrócić, ale legalnie. Na przykład firma Betano podała już, że – choć wstrzymała usługi dla polskich użytkowników – rozważa uzyskanie licencji w naszym kraju.

Problem z loteriami

Ale nowa ustawa dotyczy nie tylko branży hazardowej. W walce MF z szarš strefš rykoszetem dostanš organizatorzy loterii promocyjnych, audioteksowych i konkursów.

– Nie wszystkie kwestie budzšce wštpliwoœci, np. w zakresie koniecznoœci rejestracji urzšdzeń technicznych wykorzystywanych do wyłonienia zwycięzcy, zostały wprost uregulowane w znowelizowanej ustawie – podkreœla Artur Gštowski, radca prawny w kancelarii PwC Legal.

Jego zdaniem wskazana byłaby jeszcze jedna nowelizacja, która wyłšczyłaby stosowanie najbardziej problematycznych obowišzków wobec organizatorów loterii. – Te, ze względu na swój charakter i cele, nie muszš podlegać aż tak silnemu nadzorowi ze strony organów państwowych, jak gry hazardowe – zaznacza.

Opinia

Cezary ŻelaŸnicki, partner zarzšdzajšcy, PwC Legal

Stosowanie w praktyce ustawy o grach hazardowych może sprawić organizatorom loterii i konkursów spore problemy. W przepisach nie znajdziemy chociażby definicji losowoœci, która jest głównym czynnikiem odróżniajšcym konkurs od loterii. Element losowoœci, czy przypadku, pojawiajšcy się na którymkolwiek etapie konkursu, może być wystarczajšcym powodem do zakwalifikowania takiego przedsięwzięcia jako loterii, to zaœ nakłada na organizatorów szereg dodatkowych, rygorystycznych wymogów. Istotne zmiany wprowadzono też w zakresie kar administracyjnych dla ich organizatorów.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL