Błękitny diament może być rekordem aukcyjnym

aktualizacja: 25.03.2016, 19:19
Foto: Sotheby's

Niezwykły i bardzo rzadki niebieski diament może się stać aukcyjnym hitem kwietnia.

REDAKCJA POLECA

Kamień, który ma trafić na aukcję 5 kwietnia w Hongkongu w oddziale Sotheby's, nazywa się De Beers Millennium Jewel 4 i ma 10,10 karata. Jest największym niebieskim, owalnym diamentem jaki kiedykolwiek został wystawiony na aukcji.

Sotheby's ocenia, że kamień może osiągnąć cenę od 30 do 35 mln dolarów. To byłaby najwyższa cena za jaką sprzedano diament na aukcji w Azji.

Błękitne diamenty są niezwykle rzadkie, stanowa niewielki procent wszystkich znajdowanych na świecie diamentów.

- Błękitne diamenty są bardzo rzadkie a kiedy mają ponad 10 karatów i idealną  przejrzystość, stają się absolutnie wyjątkowe - powiedział Reuterowi Quek Chin Yeow, wicedyrektor Sotheby's odpowiedzialny za Azję.

Najdroższym i najbardziej znanym kamieniem o niebieskim kolorze jest wciąż 12,03-karatowy Blue Moon, który w zeszłym roku na aukcji w Genewie osiągnął cenę 48,4 mln dolarów. Kupił go hongkoński miliarder dla swojej 7-letniej córki Josephine.

De Beers Millennium Jewel 4, znaleziony w kopalni Cullinan w RPA, trafi na aukcję razem z 270 innymi kamieniami. Aukcja w hongkońskim Sotheby's nosi nazwę "Wspaniałe klejnoty i jadeity" (Magnificent Jewels and Jadeite). W kolekcji znajduje się kilka rzadkich i cennych kolorowych diamentów - w tym 10 innych niebieskich, które w sumie są warte około 96 mln dolarów.

De Beers Millennium Jewel 4 ma burzliwą przeszłość. W listopadzie 2000 roku gang złodziei kosztowności usiłował go skraść z londyńskiego Millennium Dome.

Także w kwietniu na aukcję trafić ma błękitny diament należący do aktorki Shirley Temple, która zmarła dwa lata temu. Tym razem aukcja odbędzie się 19 kwietnia w amerykańskim oddziale Sotheby's. Temple dostałą go od ojca w 1940 roku z okazji premiery jej filmu "Niebieski Ptak". Miała wtedy 12 lat. Diament jest wprawiony w pierścionek i Sotheby's liczy, że zostanie sprzedany za 25-35 mln dolarów. W 1940 roku kosztował 7,210 dolarów.

Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE