Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Błękitny diament może być rekordem aukcyjnym

Sotheby's
Niezwykły i bardzo rzadki niebieski diament może się stać aukcyjnym hitem kwietnia.

Kamień, który ma trafić na aukcję 5 kwietnia w Hongkongu w oddziale Sotheby's, nazywa się De Beers Millennium Jewel 4 i ma 10,10 karata. Jest największym niebieskim, owalnym diamentem jaki kiedykolwiek został wystawiony na aukcji.

Sotheby's ocenia, że kamień może osišgnšć cenę od 30 do 35 mln dolarów. To byłaby najwyższa cena za jakš sprzedano diament na aukcji w Azji.

Błękitne diamenty sš niezwykle rzadkie, stanowa niewielki procent wszystkich znajdowanych na œwiecie diamentów.

- Błękitne diamenty sš bardzo rzadkie a kiedy majš ponad 10 karatów i idealnš  przejrzystoœć, stajš się absolutnie wyjštkowe - powiedział Reuterowi Quek Chin Yeow, wicedyrektor Sotheby's odpowiedzialny za Azję.

Najdroższym i najbardziej znanym kamieniem o niebieskim kolorze jest wcišż 12,03-karatowy Blue Moon, który w zeszłym roku na aukcji w Genewie osišgnšł cenę 48,4 mln dolarów. Kupił go hongkoński miliarder dla swojej 7-letniej córki Josephine.

De Beers Millennium Jewel 4, znaleziony w kopalni Cullinan w RPA, trafi na aukcję razem z 270 innymi kamieniami. Aukcja w hongkońskim Sotheby's nosi nazwę "Wspaniałe klejnoty i jadeity" (Magnificent Jewels and Jadeite). W kolekcji znajduje się kilka rzadkich i cennych kolorowych diamentów - w tym 10 innych niebieskich, które w sumie sš warte około 96 mln dolarów.

De Beers Millennium Jewel 4 ma burzliwš przeszłoœć. W listopadzie 2000 roku gang złodziei kosztownoœci usiłował go skraœć z londyńskiego Millennium Dome.

Także w kwietniu na aukcję trafić ma błękitny diament należšcy do aktorki Shirley Temple, która zmarła dwa lata temu. Tym razem aukcja odbędzie się 19 kwietnia w amerykańskim oddziale Sotheby's. Temple dostałš go od ojca w 1940 roku z okazji premiery jej filmu "Niebieski Ptak". Miała wtedy 12 lat. Diament jest wprawiony w pierœcionek i Sotheby's liczy, że zostanie sprzedany za 25-35 mln dolarów. W 1940 roku kosztował 7,210 dolarów.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL