Kosmiczna innowacja z Polski

aktualizacja: 22.03.2016, 07:39
Konsorcjum pod przewodnictwem spółki Creotech zbuduje całkowicie polsk...
Konsorcjum pod przewodnictwem spółki Creotech zbuduje całkowicie polskiego satelitę, który pomoże nawigować statki
Foto: materiały prasowe

Startują prace nad pierwszym polskim satelitą komercyjnym. Wystrzelony ma zostać w ciągu siedmiu lat.

SAT-AIS-PL – tak ma się nazywać satelita, który na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej zbuduje konsorcjum polskich firm i instytucji naukowych. Pierwszy etap prac właśnie ruszył. Kieruje nimi Creotech Instruments, rodzima spółka działająca w sektorze kosmicznym.

Bezpieczeństwo na morzu

– To najbardziej złożony dotąd projekt polskiego sektora kosmicznego. Do końca I kwartału 2017 r. wykonany zostanie plan misji, stworzona zostanie również architektura podsystemów satelity. W latach 2017–2020 powstanie prototyp, a następnie właściwy satelita. Kolejna faza obejmie wystrzelenie w 2022 r. rakiety, która wyniesie satelitę na orbitę – mówi Jacek Kosiec, dyrektor Programów Kosmicznych w Creotech.

Artykuł dostępny w ramach oferty cyfrowej "Rzeczpospolitej"

Chcesz czytać więcej?
Zamów subskrypcję i odbierz 1 kwartał GRATIS!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE