Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Paweł Dobrowolski: Niepewne otoczenie prawne szkodzi przedsiębiorcom

tv.rp.pl
Trzeba uproœcić prawo podatkowe, bo jest nadmiernie skomplikowane. Wtedy przedsiębiorcy będš mogli spokojnie planować, inwestować i rozwijać gospodarkę– mówi Paweł Dobrowolski, główny ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju, goœć programu Marcina Piaseckiego.

Goœć przypomniał, że sukces ostatnich 3 dekad zawdzięczamy przede wszystkim polskim przedsiębiorcom. - To oni, pomimo przeszkód, dajš nam wzrost gospodarki – mówił Dobrowolski.

Wyjaœnił, że mitem jest, iż przedsiębiorcy nie inwestujš, bo mamy za mało oszczędnoœci. - Najbardziej przeszkadza im niepewne otoczenie prawne – stwierdził.

- Chodzi o niepewnoœć stosowania prawa, zwłaszcza podatkowego. Nie chodzi o wysokoœć czy rodzaj podatków, tylko fakt, że końcowy wymiar podatku w momencie podejmowania działalnoœci, w wielu sytuacjach nie jest jasny – tłumaczył.

Dobrowolski podkreœlił, że trzeba uproœcić prawo podatkowe, bo jest nadmiernie skomplikowane.

- Politycy poszczególnych kadencji, chcšc rozwišzać jakieœ problemy komplikujš prawo podatkowe. To tworzy luki w prawie podatkowym, które zaczyna wykorzystywać coraz więcej przedsiębiorców. Z luki robiš się bramy, a akceptowalna optymalizacja przeradza się w oszustwa na podatkach. Wówczas władza podatkowa wstecznie reinterpretuje prawo podatkowe, żeby zagrabić to, co było zagrabione. Taki cykl powtarza się regularnie. Trzeba radykalnie uproœcić prawo podatkowe, żeby nie było tych luk – mówił. - Trzeba zawrzeć nowš umowę społecznš pomiędzy władzš, a obywatelami i przedsiębiorcami. Wtedy byłaby pewnoœć działalnoœci gospodarczej – dodał.

Dobrowolski zaznaczył, że upraszczajšc to prawo przedsiębiorcy będš mogli spokojnie planować, inwestować i rozwijać gospodarkę.

- Firmy stosujšce innowacje i rozwijajšce postęp technologiczny sš bardziej ryzykownymi przedsięwzięciami. Jak dołożymy im ryzyko zewnętrzne wynikajšce z otoczenia prawno-podatkowego, będziemy mieli mniej firm podejmujšcych ryzykowne działania. Tracimy to, co rozwija gospodarkę. Innowacyjne działania sš w Polsce rzadziej podejmowane, bo funkcjonujemy w bardziej ryzykownym otoczeniu – wyjaœnił.

Z badań wynika, że potencjalni Polscy przedsiębiorcy niespecjalnie myœlš o rozwoju biznesu. Nie ma parcia, żeby stworzyć wielkš firmę.

- To wynik dwóch rzeczy: oczekiwań społecznych i możliwoœci. Nie ma nic złego w tym, że częœć przedsiębiorców zakłada małe firmy, które sš dla nich alternatywš do pracy na etacie. Niektórzy wolš nie mieć szefa, być sobie sterem, żeglarzem i okrętem - tłumaczył Dobrowolski. Przyznał, że pewna częœć, mniejsza niż w innych krajach, rozwija się do firm œrednich, większych i dużych. - Sporo ludzi wybiera przedsiębiorczoœć, bo sš do tego zmuszeni. Lepiej, żeby pracowali w swoich firmach niż siedzieli na bezrobociu. Nic złego w tym, że nie mogš rozwinšć wielkich korporacji – dodał.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL