Niemiecki koncern, znany głównie z produkcji sprzętów AGD, czy podzespołów dla przemysłu motoryzacyjnego, wdraża innowacyjne urządzenia i systemy dla przemysłu. Wśród nowości są m.in. Climo oraz iGlove, czyli inteligentna rękawica. Ten pierwszy produkt to mały moduł, wielkości pudełka na buty, który mierzy jakość powietrza w czasie rzeczywistym. Urządzenie stworzone przez Boscha wspólnie z Intelem jest sto razy mniejsze i dziesięć razy tańsze niż konwencjonalne systemy pomiaru. Climo analizuje 12 parametrów: oprócz temperatury i wilgotności powietrza, także dwutlenek węgla, tlenek azotu, a nawet stężenie pyłków roślin w powietrzu. Na podstawie zebranych informacji miasta mogą szybko i efektywnie podejmować działania mające na celu poprawę jakości powietrza. Z kolei iGlove to rękawica wyposażona w wysokiej czułości sensory, dzięki którym rozpoznaje ruchy dłoni i pomaga skrócić fazę przyuczania nowych pracowników. Rękawica instruuje pracownika, jak prawidłowo wykonać poszczególne kroki montażowe lub dokumentuje etapy produkcji, np. pobranie elementów. Dane są przekazywane przez bluetooth do komputera lub na smartfon i tam porównywane z wcześniej zapisanymi sekwencjami ruchów.

Innowacyjnych rozwiązań, które mają zrewolucjonizować przemysł Bosch opracował więcej. Na BCW 2018 pokazał choćby tzw. asystenta montażu: system asystujący podczas montażu prowadzi pracownika krok po kroku przez kolejne czynności tego etapu produkcji (np. znakuje za pomocą sygnałów świetlnych te pojemniki materiałowe, w których znajdują się śruby i inne elementy potrzebne do wykonania kolejnej czynności, a kamera 3D rozpoznaje ruchy pracownika, w efekcie można skorygować błędy). Niemiecki koncern pokazał również system zdalnej diagnostyki dla dźwigów osobowych, który zapobiega awariom. Zintegrowane z internetem czujniki i kamery umieszczone w instalacji windy monitorują i odpowiednio wcześnie zgłaszają serwisowi usterki, które mogą doprowadzić do awarii.

Bosch wdraża poza tym platformę dla inteligentnych budynków: oparte na czujnikach i chmurze obliczeniowej rozwiązanie analizuje dane dotyczące np. jakości powietrza czy obecności osób w budynku. W ten sposób platforma staje się bazą dla efektywnego zarządzania budynkiem. Okna i drzwi są w razie potrzeby zamykane, maleje zużycie energii. Platforma dostarcza także informacji o wykorzystaniu pomieszczeń i obłożeniu stanowisk pracy. W biurach, które mają elastyczną organizację stanowisk pracy, pracownik może w ten sposób szybko znaleźć wolne miejsce do pracy, można także w bardziej efektywny sposób zarządzać oświetleniem oraz serwisem sprzątającym.

Michał Duszczyk z Berlina