Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Justyna Siekierczak: Drony interesujš także przestępców w Polsce

tv.rp.pl
Drony sš wykorzystywane do przemytu, kontaktu w więzieniach czy szpiegostwa przemysłowego. To już się dzieje nawet Polsce – mówi Justyna Siekierczak, prezes aeroMind, ekspert w zakresie technologii dronowych, goœć programu Pawła Rożyńskiego.

Goœć zdradziła, że pomysł na aeroMind przyszedł z branży zabezpieczeń.

- Drony były pomysłem na rozszerzenie systemów kamer naziemnych. Teraz rozwijamy sprzedaż dronów w różnych dziedzinach i branżach gospodarki - mówiła Siekierczak.

Podała, ze drony wykorzystuje np. straż miejska do badania dymu z kominów i walki ze smogiem. Wczeœniej taka kontrola była mało możliwa.

- Sprzedajemy multikoptery, sš to 4-6 wirnikowe drony. Nasze drony sš wyposażone w kamery, od prostych 4K do takich z jednocalowš matrycš. Mogš to być też kamery termowizyjne – tłumaczyła goœć.

Zaznaczyła, że im więcej silników ma dron tym bezpieczniejszy lot, większa stabilnoœć i moc do walki z wiatrem.

- Wartoœć naszych obrotów wzrasta rok rocznie o 30 proc. Jest to zyskowna działalnoœć, ale na razie cały zysk inwestujemy w rozwój - podała Siekierczak.

Przyznała, że cały rynek roœnie w podobnym tempie. - Na œwiecie widzimy tę samš dynamikę – oceniła.

- Nasze drony kupuje policja, komendy wojewódzkie czy straż

pożarna. Kupujš też firmy prywatne, ale one ceniš sobie prywatnoœć - wyliczała Siekierczak.

Zaznaczyła, że na terenie Unii Europejskiej kupuje się te same urzšdzenia.

- Konsumenta nie interesuje skšd kupuje, bo to jest ten sam produkt. Liczy się dostępnoœć, cena i wsparcie techniczne – mówiła.

Przyznała, że nie ma skutecznych systemów zabezpieczajšcych samoloty przed dronami i odwrotnie. - Bezpieczeństwo zapewniajš tylko przepisy. Mamy całkiem nowoczesne prawo, które otwiera przestrzeń powietrznš dla prywatnych użytkowników, ale też odpowiednia jš ogranicza – tłumaczyła.

Goœć zaznaczyła, że ze strony państwa przydałoby się upowszechnianie wdrażania technologii dronów np. w rolnictwie, gdzie mogłyby znaczšco podnieœć efektywnoœć.

Siekierczak zdradziła, że pojawiajš się zapytania incognito odnoœnie drona o okreœlonej wielkoœci, który jest w stanie udŸwignšć okreœlony ciężar. - Nie odpowiadamy na taki pytania – stwierdziła.

- Niestety drony sš wykorzystywane do przemytu, kontaktu w więzieniach czy szpiegostwa przemysłowego. To już się dzieje nawet Polsce – dodała.

Goœć podała, że firm dystrybuujšcych drony w Polsce jest ok. kilkudziesięciu. - Firm œwiadczšcych usługi dronami jest 5 tys. Mamy 6400 licencjonowanych operatorów dronów, w tym niestety tylko 5 proc. kobiet – mówiła.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL