Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Chińska policja ma sprzęt jak z filmów SF, zidentyfikujš każdego podejrzanego

Okulary z dodatkowš funkcjš dostali policjanci w Zhengzhou, stolicy prowincji Henan
AFP
Przerażały was wizje z „Black Mirror"? Chińska policja ma już technologie, jak z serialu

Służby i policje z całego œwiata chętnie wykorzystujš nowe technologie. Pozwalajš im szybciej i łatwej wychwytywać podejrzanych z tłumu. Chińska policja ma już wyposażenie, które pozwala na to dosłownie, co jest efektem olbrzymich inwestycji, jakie Chińska Republika Ludowa poczyniła w dziedzinie badań nad sztucznš inteligencjš i nowymi technologiami w ogóle.

Na wyposażenie policjantów w Państwie Œrodka wchodzš teraz przyciemniane, pozornie niewiele wyróżniajšce się okulary. Tymczasem sš one wyposażone w technologię rozpoznawania twarzy, pozwalajšc policjantom na łatwiejsze wychwytywanie w tłumie osób podejrzanych i poszukiwanych. Zgodnie z doniesieniami BBC, okulary nie tylko rozpoznajš twarz, ale także wyœwietlajš informacje o danej osobie. Na szczęœcie lub nieszczęœcie nie odbywa się to jeszcze całkowicie „na żywo", policjant musi zrobić zdjęcie i dopiero wtedy można dokonać porównania z bazš danych.

Okulary z dodatkowš funkcjš dostali, jak na razie, policjanci w Zhengzhou, stolicy prowincji Henan. Dzięki nim, jak twierdzš chińskie media, policja już aresztowała 7 osób podejrzewanych o udział w różnych przestępstwach. Oprócz tego udało się dzięki nim zidentyfikować 26 osób posługujšcych się fałszywymi dowodami tożsamoœci.

Chiny sš œwiatowym liderem w technologii rozpoznawania twarzy. Dzięki niej mogš wysyłać jasny komunikat swoim obywatelom, że nikt przed władzš nie ucieknie. Można z góry założyć, że technologia ta będzie wykorzystywana nie tylko do łapania przestępców kryminalnych, ale również utrudniania życia dysydentom. Szczególnie, że Chiny budujš system, który jawnie nazywajš „Największym w œwiecie systemem monitoringu" – do 170 mln już zainstalowanych kamer monitorujšcych budynki i ulice ma dołšczyć jeszcze 400 mln.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL