Według wspierającej jego rozwój Fundacji Pro Progressio, największą część outsourcingu stanowią nowoczesne usługi dla biznesu. W rocznym raporcie podsumowującym 2015 rok Fundacja szacuje liczbę firm sektora usługowego na 700, a liczbę zatrudnionych tam pracowników na 170 tysięcy.

Pro Progressio ocenia, że branża usług dla biznesu, która lokuje większość inwestycji w największych miastach jak Warszawa czy Kraków, coraz częściej szuka nowych lokalizacji, także w mniejszych ośrodkach. Kolejnym widocznym trendem ma być rozwój centrów usług z kapitałęm ukraińskim. Przykładem jest Lublin, gdzie uruchomiona została siedziba Lwowskiego Klastra IT. Wśród znaczących firm z kapitałem ukraińskim są Luxoft, Eleks, Softserve czy Epam. Z kolei jesienią ubiegłego roku uruchomienie oddziału w Gdańsku zapowiedziała firma Ciklum, jedna z największych w branży IT na Ukrainie, posiadająca swoje centra w 15 krajach świata. - Obserwujemy coraz większe zainteresowanie Pomorzem firm informatycznych zza naszej wschodniej granicy. To dla nas obecnie ważny teren działań – mówił w październiku ub. roku Anton Koval, menedżer projektu w gdańskiej agencji Invest In Pomerania.

W ubiegłym roku wzrosło także zainteresowanie Polską wśród inwestorów niemieckich. Z raportu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych i firmy Hays wynika, że w sektorze usługowym działają już 44 firmy niemieckie. Według Pro Progressio, daje im to blisko 7-procentowy udział w rynku oraz drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych wśród inwestorów zagranicznych, razem z Wielką Brytanią i Francją. Niemieccy inwestorzy najczęściej lokują swoje centra we Wrocławiu, choć interesują się także innymi lokalizacjami: m.in. Łodzią czy Opolem, w którym przeszło jedna trzecia mieszkańców deklaruje znajomość niemieckiego.

Outsourcing w Polsce rozwija się w wielu kierunkach. Najbardziej powszechne formy to usługi finansowe, call centers oraz leasing pracowniczy i rekrotacja. Coraz większą popularność zyskuje archiwizacja dokumentów: w 2015 roku korzystała z niej administracja publiczna, placówki medyczne czy sektor bankowy. Duży wzrost odnotował sektor długoterminowego wynajmu samochodów. Ten ostatni, według Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, zwiększył się o 16,6 proc. Z przedstawionego w ostatni czwartek podsumowania minionego roku wynika, że już co piąty nowy samochód osobowy kupiony przez firmy w polskich salonach, znajdował się w usługach wynajmu długoterminowego.

Pro Progressio ocenia, że w roku 2016 wystąpi wzrost zapotrzebowania na specjalistów z różnych dziedzin IT. - Nie można wykluczać, że do projektów typu IT Contracting będzie się poszukiwać pracowników poza granicami Polski – uważa Fundacja.