Nagrody za wkład w rozwój polskiej gospodarki rozdane

Tym razem statuetki Pracodawców RP powędrowały do siedmiu laureatów – osób oraz instytucji i firm, które w ubiegłym roku osiągnęły wyjątkowe sukcesy lub zaważyły na rozwoju rodzimej gospodarki.

Publikacja: 15.01.2017 19:55

Pracodawcy RP wręczali swoje wyróżnienia już po raz piętnasty.

Pracodawcy RP wręczali swoje wyróżnienia już po raz piętnasty.

Foto: Rzeczpospolita/Jerzy Dudek

Nagrody wręczono w sobotę podczas uroczystej gali w Warszawie. – Witam państwa po raz 15. na uroczystości wręczenia Wektorów, które dostają tylko ci potrafiący swoją dzielnością wskazać kierunek innym. Powinniśmy ich naśladować – rozpoczął uroczystość wręczania statuetek prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

Wyróźnienie za sukces

Wektorem 2016 została uhonorowana firma Strabag za 30-letni udział w budowie polskiej infrastruktury z wykorzystaniem najnowszych technologii. – Ta nagroda należy się przede wszystkim pięciu tysiącom naszych pracowników i menedżerów, którzy w zeszłym roku codziennie od szóstej rano pracowali na ponad siedmiuset budowach w całej Polsce – stwierdził Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag.

Nagrodę za konsekwentną budowę polskiej grupy kapitałowej, lidera w biznesie deweloperskim i motoryzacyjnym odebrał Mariusz Książek, prezes Marvipolu. – Jestem kompletne zaskoczony. W ubiegłym roku mieliśmy 20-lecie naszej firmy, więc cieszę się tym bardziej – powiedział Książek.

Za systematyczne i wieloletnie budowanie firmy o światowej renomie – największego prywatnego polskiego armatora, nagrodzona została firma EuroAfrica Shipping Lines.

– Ostatni czas był dla nas trudny. Mierzyliśmy się z trudnym rynkiem frachtowym i sytuacjami nadzwyczajnymi. Pewnie wielu z państwa pamięta porwanie polskich marynarzy przez nigeryjskich piratów. Na szczęście wszystko się dobrze skończyło – wspominał Jacek Wiśniewski, dyrektor naczelny firmy.

Firma 3M Poland otrzymała statuetkę za sukcesy w dziedzinie wykorzystania najnowszych technologii oraz wzorową współpracę z lokalnym biznesem i społecznością, zawsze uczciwą i konsekwentną.

– Nasza 25-letnia działalność w Polsce to pasmo sukcesów. Czujemy dumę, że byliśmy częścią polskiej transformacji – stwierdził Sebastian Arana Araya, dyrektor zarządzający 3M Poland.

Przewodniczący Federacji Przemysłu Niemieckiego prof. Dieter Kempf otrzymał zaś Wektora za docenienie potencjału polskiej gospodarki oraz jego wykorzystanie przez współpracę polskich i niemieckich przedsiębiorstw.

List od prezydenta

Z kolei za promowanie polskiej gospodarki poprzez nadanie Polsce statusu kraju partnerskiego na Targach Przemysłowych Hanower 2017 nagrodzone zostały Targi Hanowerskie.

Statuetkę otrzymał też prezes rady nadzorczej ZPR Media Zbigniew Benbenek, właściciel m.in. Eska TV.

Uzasadnienie: konsekwencja i wytrwałość w tworzeniu polskiej grupy medialnej. – Tej nagrody nie byłoby bez naszych wspaniałych pracowników – dziennikarzy, redaktorów. Ale nie byłoby przede wszystkim bez naszych czytelników, słuchaczy i telewidzów. Tak naprawdę to oni codziennie na nas głosują, kupując gazetę, słuchając radia, oglądając telewizję i odwiedzając nasze strony internetowe – cieszył się Benbenek.

List z gratulacjami dla Pracodawców RP oraz laureatów przesłał prezydent Andrzej Duda.

Wektory 2016 otrzymali:

1. Strabag

Jeden z liderów rynku budowlanego w Polsce i jeden z większych płatników podatków. W roku 2016 firma zrealizowała przed terminem kluczowe odcinki autostrady A4 – dzięki czemu możliwy jest przejazd autostradą z Europy Zachodniej na Ukrainę – oraz trasy A1. Strabag wybudował też fabryki VW we Wrześni. Koncern działa w Europie od blisko 180 lat, a w Polsce od 1987 roku, kiedy rozpoczął przygotowania do budowy hotelu Marriott w Warszawie.

2. Mariusz Książek, prezes Marvipolu

Pierwsze kroki w biznesie stawiał jako nastolatek, zajmując się m.in. sprzedażą samochodów używanych. W 1996 r. założył Marvipol, specjalizujący się wówczas w usługach na rzecz innych deweloperów. Dziś spółka jest wiodącym deweloperem mieszkaniowym w Warszawie. W skład grupy wchodzą również spółki będące wyłącznym importerem samochodów marek Jaguar, Land Rover i Aston Martin.

3. EuroAfrica Shipping Lines

To największy prywatny polski armator, który ma duży udział w rozwoju naszego transportu morskiego. Od 25 lat podstawową działalnością firmy EuroAfrica jest świadczenie usług przewozów morskich ładunków. Portami bazowymi są porty polskie. Aktualnie obsługiwane są regularne linie z Wielką Brytanią, Szwecją oraz Afryką Zachodnią – z portów bałtyckich i zachodnioeuropejskich.

4. 3M Poland

3M Poland jest częścią globalnego koncernu Minnesota Mining and Manufacturing. W Polsce działa od 25 lat. Obecnie w naszym kraju zatrudnia 2,9 tys. osób i ma w swojej ofercie ponad 10 tys. różnorodnych produktów. Sprzedaż firmy w 2015 roku sięgnęła 510 mln dolarów. Przez ostatnie 25 lat spółka zainwestowała w Polsce 500 mln dolarów. To z naszego kraju ma w przyszłości pochodzić nawet 70 proc. towarów sprzedawanych w Europie Środkowo-Wschodniej.

5. Prof. Dieter Kempf, przewodniczący Federacji Przemysłu Niemieckiego

Dzięki jego działalności oraz wyjątkowej wizji Polska została krajem partnerskim targów CeBIT 2013, co przełożyło się na promocję polskiego przemysłu za granicą. Polskie przedsiębiorstwa nawiązały współpracę z niemieckimi partnerami i rozpoczęły wspólne projekty, również w obszarze Przemysłu 4.0 (Industry 4.0).

6. Targi Hanowerskie

Spółka Deutsche Messe Hannover stwarza firmom z całego świata idealne warunki do nawiązywania kontaktów biznesowych. Organizowane przez nią targi międzynarodowe stały się istotnym miejscem spotkań środowisk opiniotwórczych, decydentów i wizjonerów w danej branży. Targi w Hanowerze nieprzerwanie wyznaczają nowe trendy targowe, które przyjmują się później w zglobalizowanym świecie.

7. Zbigniew Benbenek, prezes rady nadzorczej ZPR Media

To twórca jednej z największych i najdynamiczniej rozwijających się grup medialnych w Polsce.

Przez ostatnie 25 lat swojej działalności budował holding, w skład którego wchodzą: stacje radiowe, serwisy internetowe, wydawnictwo prasowe, a także firmy eventowe i brokerskie. Kilka lat temu, mając ustabilizowaną pozycję na runku prasowym i radiowym, zaczął inwestować w projekty telewizyjne. Jest właścicielem m.in. Eska TV, Fokus TV i Nowa TV.

Nagrody wręczono w sobotę podczas uroczystej gali w Warszawie. – Witam państwa po raz 15. na uroczystości wręczenia Wektorów, które dostają tylko ci potrafiący swoją dzielnością wskazać kierunek innym. Powinniśmy ich naśladować – rozpoczął uroczystość wręczania statuetek prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

Wyróźnienie za sukces

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Krzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym
Biznes
Alphabet wypłaci pierwszą w historii firmy dywidendę
Biznes
Wielkie firmy zawierają sojusz kaucyjny. Wnioski do KE i UOKiK
Biznes
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Biznes
Rośnie znaczenie dobrostanu pracownika