Przeciwsmogowe maski z Przemyśla

Na dużym zanieczyszczeniu powietrza można zrobić interes, a jednocześnie zwiększać świadomość zagrożenia smogiem.

Publikacja: 12.01.2017 22:00

Emaska chce nie tylko chronić przed brudnym powietrzem, ale i wprowadzać nową, stylową modę.

Emaska chce nie tylko chronić przed brudnym powietrzem, ale i wprowadzać nową, stylową modę.

Foto: materiały prasowe

Ostatnie alarmy smogowe w polskich miastach zwróciły uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza. Może się okazać, że to okres żniw dla firm takich jak emaska.pl, internetowy sklep sprzedający maski przeciwsmogowe.

Rośnie świadomość

– Problem smogu był głośny wcześniej, ale w społecznościach lokalnych, najbardziej w Krakowie i w okolicach. Nic więc dziwnego, że pomysł na ten biznes narodził się w Krakowie – wspomina Izabela Jędruch, jedna z pomysłodawców firmy.

Dodaje, że dwa lata temu wraz ze znajomymi sama chciała kupić maski antysmogowe, ale o przyjaznym i stylowym wyglądzie, nie te, które wyglądem przypominają maskę chirurgiczną albo złowieszczy kask Lorda Vadera.

– Wtedy nie znaleźliśmy nic takiego na polskim rynku, dlatego zdecydowaliśmy się robić je sami. Na początku ubiegłego roku zaczęliśmy tworzyć pierwsze prototypy w niewielkiej pracowni pod Przemyślem, wówczas też powstał sklep internetowy emaska.pl, który jest naszym głównym kanałem sprzedaży – mówi Jędruch.

Regularna sprzedaż ruszyła w październiku ubiegłego roku. – Już w grudniu istotnie zaczęło rosnąć zainteresowanie naszymi maskami, a w ostatnich dniach bijemy rekordy odwiedzialności naszego sklepu. Projekt jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, ale już odnotowujemy dni ze sprzedażą powyżej 100 masek dziennie – informuje Jędruch. Zaznacza, że na zainteresowanie skażeniem powietrza ma wpływ kilka czynników.

– Generalnie rośnie świadomość zdrowotna Polaków, którzy interesują się nie tylko tym, co jedzą, piją, ale również czym oddychają. Po drugie rozwój aplikacji informujących o zanieczyszczeniach, popularyzacja tematu w mediach społecznościowych sprawia, że coraz więcej Polaków dowiaduje się o problemie smogu. Wzrost zainteresowania w ostatnich dniach to efekt wystąpienia wyjątkowo wysokiego stężenia benzopirenu w Warszawie, co zostało odpowiednio nagłośnione. Tym samym problem, o którym głośno mówiono dotąd głównie w Małopolsce i na Śląsku, stał się bolączką całego kraju – wyjaśnia.

Ochrona i styl

Za projekt i wykonanie odpowiada zespół Emaski. Produkcja prowadzona jest w małej pracowni na przedmieściach Przemyśla. – Stale opracowujemy nowe wzory masek. Planujemy również wprowadzenie modeli sportowych, gdyż obecnie te, które sprzedajemy, przeznaczone są dla klienta masowego. Dodatkowym wyzwaniem było stworzenie stylowych modeli, które przyciągną wzrok swoją prostotą i wzorem – mówi Jędruch.

Maska wykonana jest z lekkiego materiału (bawełna). Jak zapewnia producent, dzięki odpowiednim regulacjom jej kształt optymalnie dopasowuje się do różnych rozmiarów twarzy. – Istotnym elementem maski jest wymienny filtr z aktywnym węglem (2.5PM), co pozwala zatrzymać zanieczyszczenie powietrza mniejsze niż smog, ale nie tylko – filtr sprawdza się bowiem również jako ochrona przed bakteriami i alergenami. W zależności od zanieczyszczenia powietrza filtr starcza na 1-2 tygodnie, choć przy bardzo dużym stężeniu może zaistnieć konieczność wcześniejszej wymiany – wyjaśnia.

Firma chce, by w sklepie internetowym firmy klient mógł nie tylko kupić maski, ale i znaleźć porady dotyczące ochrony przed smogiem. Dlatego będzie rozwijany dział poradnictwa, a także prowadzone są prace nad narzędziami, które pozwolą monitorować poziom zanieczyszczenia w otoczeniu klientów.

Czy polskie miasta będą wygląda jak azjatyckie? – Na krakowskich ulicach coraz więcej osób zakłada maski antysmogowe. Nie widać tego jeszcze w Warszawie, ale uważamy, że to tylko kwestia czasu. Nawet w ostatnich dniach sporo mieliśmy zamówień właśnie z Warszawy. Naszym celem jest, aby maska nie tylko chroniła, ale stanowiła też stylowy element garderoby. Dzięki temu więcej osób przekona się, że warto w ten sposób minimalizować negatywny wpływ smogu na nasze drogi oddechowe – podsumowuje Jędruch.

Polskie powietrze najgorsze w Europie

Według raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok 2015 czystość powietrza w Polsce nie uległa znaczącej poprawie (i to pomimo że jest od lat najgorsze w Europie). Odnotowano wprawdzie nieznaczne zmiany wyników rocznej oceny jakości powietrza dla pyłu PM10, ale to głównie efekt różnicy warunków meteorologicznych w kolejnych latach. Główną przyczyną problemów jest spalanie paliw stałych w gospodarstwach domowych. Największe stężenie pyłu PM10 wystąpiło w 2015 r. w następujących miastach: Pszczyna (ponad 6,4 razy wartość dopuszczalna), Grudziądz (prawie sześć razy), Rybnik (ponad 5,5 raza więcej od normy), Knurów, Zabrze, Kraków, Katowice, Częstochowa, Gliwice, Myszków.

Stabilna liczba mikrofirm w Polsce

Liczba mikrofirm (czyli przedsiębiorstw zatrudniających mniej niż 10 osób i mających przychody niższe niż 2 mln zł) jest w Polsce stabilna. Na koniec listopada 2016 r. w rejestrze REGON było 2,97 mln jednoosobowych firm, o 1,2 tys. mniej niż w październiku, choć nadal więcej niż w czerwcu (o niecałe 6 tys.), lipcu (o ponad 4 tys.), sierpniu (o prawie 3 tys.) i wrześniu (o 530 sztuk). Trzeba pamiętać, że liczba firm zarejestrowanych nie oznacza, że tyle firm aktywnie działa. Liczbę tych drugich, na podstawie różnych statystyk, można szacować na ok. 2 mln.

Ostatnio dla mikroprzedsiębiorców, którzy nie mogą uzyskać kredytu na warunkach rynkowych, przygotowano specjalną unijną preferencyjną ofertę finansową. Zwrotne wsparcie jest możliwe dzięki gwarancjom unijnych instytucji finansowych, może trafić na kapitał obrotowy lub inwestycje.

Ostatnie alarmy smogowe w polskich miastach zwróciły uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza. Może się okazać, że to okres żniw dla firm takich jak emaska.pl, internetowy sklep sprzedający maski przeciwsmogowe.

Rośnie świadomość

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Krzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym
Biznes
Alphabet wypłaci pierwszą w historii firmy dywidendę
Biznes
Wielkie firmy zawierają sojusz kaucyjny. Wnioski do KE i UOKiK
Biznes
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Biznes
Rośnie znaczenie dobrostanu pracownika