Izrael ma pomóc polskim startupom

Jedna z najbardziej innowacyjnych gospodarek na świecie może wesprzeć budowę nad Wisłą Doliny Krzemowej. Czy hamulcem będzie ustawa o IPN?

Aktualizacja: 20.06.2018 06:31 Publikacja: 19.06.2018 21:00

Izrael ma pomóc polskim startupom

Foto: Bloomberg

Startup Nation Central – jedna z najprężniej działających i najbardziej rozpoznawalnych organizacji na świecie wspierających rozwój startupów – rusza z pilotażowym programem w Polsce. Celem jest wyszukanie młodych i innowacyjnych firm, rozwinięcie ich w skali globalnej i połączenie z korporacjami.

 

Nowe otwarcie?

Idea jest taka, by otwierać drzwi dla startupów z Izraela w Polsce i dla polskich firm w Izraelu. Umowę w tej sprawie podpisały we wtorek Startup Nation, Bank Gospodarstwa Krajowego i Creators Ideation Lab, izraelska instytucja, specjalizująca się m.in. w łączeniu korporacji i startupów. Było to jedno z ważniejszych wydarzeń towarzyszących Polsko-Izraelskiemu Forum Gospodarczemu.

Forum miało być nowym otwarciem w relacjach gospodarczych obu krajów po tym, gdy uchwalono krytykowaną nie tylko przez rząd Izraela i środowiska żydowskie na całym świecie ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Ale na oddzielenie biznesu od polityki nie mamy co liczyć. I forum w tym zakresie przełomem nie było.

Podczas inauguracji Tzachi Hanegbi, minister współpracy regionalnej Izraela wyraźnie dał do zrozumienia, że bez zmiany ustawy o IPN nie ma szans na normalizację stosunków gospodarczych.

– Liczę, że Polska rozwiąże tę kwestię, bo w innym wypadku ciężko będzie prowadzić dotychczasowe relacje gospodarcze – podkreślił Hanegbi.

Mimo to w trakcie forum podpisano cztery umowy, w tym m.in. porozumienie między Polską Agencją Inwestycji i Handlu a Federacją Izraelskich Izb Handlowych, które zakłada współpracę obu instytucji w m.in. obszarze wymiany informacji gospodarczych, oraz między PLL LOT a izraelskim przewoźnikiem EL AL.

Najistotniejszą umowę zawarły jednak wspomniane Startup Nation, Creators Ideation i BGK. Pilotażowy program dla startupów zakłada, że po 15 młodych firm z Izraela i Polski będzie przez dziewięć miesięcy w obu krajach spotykać się z mentorami, potencjalnymi inwestorami oraz korporacjami zainteresowanymi rozwijanymi przez nie innowacjami.

Hodowanie jednorożców

– Celem jest, by ekosystemy startupowe Polski i Izraela uczyły się od siebie, a w efekcie, aby budować globalne przedsiębiorstwa – tłumaczy w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Karin Gattegno, wiceprezes Startup Nation.

Ten izraelski hub innowacji jest wręcz maszynką do produkcji tzw. jednorożców (startupy warte ponad 1 mld dol.). – Do tej pory około 250 startupów, z którymi współpracowaliśmy, weszło na giełdę. W sumie pod naszymi skrzydłami dotąd było 6 tys. takich innowacyjnych firm – wylicza Gattegno.

Kooperacja ze Startup Nation to szansa, że i Polska wreszcie doczeka się jednorożców, a polski ekosystem innowacji zyska, podpatrując rozwiązania izraelskiej Silicon Wadi. To drugie, po amerykańskim Silicon Valley, centrum innowacji i najnowszych technologii na świecie. Eksperci twierdzą, że historia tego sukcesu to cenny drogowskaz dla Polski. Boom Izraela oparty na innowacyjności trwa od przełomu lat 80. i 90. XX w. Od tego momentu wydatki budżetowe na badania i rozwój często przekraczały 4 proc. PKB. Efekt? To na Izrael przypada najwięcej startupów na 1 tys. mieszkańców. – Wierzymy, że synergia polsko-izraelskich pomysłów, doświadczenia i kapitału stworzy nową jakość na światowym rynku – przyznaje Wojciech Hann, członek zarządu BGK.

– Polsko-izraelski program koinnowacji, stworzony na potrzeby tej wyjątkowej współpracy, jest pierwszym w skali światowej systematycznym modelem zbliżenia ekosystemów innowacji z dwóch krajów o tak różnych wyzwaniach i uzupełniających się potencjałach – tłumaczy Monika Różalska, prezes Creators Ideation Lab. Jak dodaje, współpraca z Izraelem na tym polu otworzy nam również drzwi do amerykańskich inwestorów i Doliny Krzemowej.

Rządowej delegacji na forum gospodarczym w Tel Awiwie przewodziła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Towarzyszyło jej aż 60 polskich firm. Po stronie izraelskiej forum przyciągnęło około 200 przedsiębiorstw zainteresowanych polskim rynkiem.

Kluczowy partner na Bliskim Wschodzie

Obroty handlowe Polski z Izraelem w 2017 r. przekroczyły 1 mld dol. (wzrost r./r. o 10 proc.). Szacuje się, że łączne obroty w handlu towarami powinny w br. przekroczyć 1 mld euro (z punktu widzenia Polski to, obok Arabii Saudyjskiej, najwyższy wskaźnik dla regionu Bliskiego Wschodu). Od 2009 r. odnotowujemy dodatnie saldo w wymianie handlowej (saldo w 2017 r. wyniosło 200,4 mln dol.). Eksport z Polski do Izraela w 2017 r. wyniósł 607,5 mln dol. (wzrost o 6,3 proc.), import kształtował się na poziomie 407 mln dol. (wzrost o 17,5 proc.). Mimo to Izrael jest dopiero 40. partnerem Polski pod względem eksportu (z udziałem 0,3 proc.) i 51. w imporcie (0,2 proc.). W handlu obu krajów dominują artykuły rolno-spożywcze (ok. 37 proc. polskiego eksportu oraz 10 proc. importu), a także artykuły przemysłu elektromaszynowego. Z Izraela sprowadzamy zaś silniki turboodrzutowe, turbiny gazowe, środki owado- i grzybobójcze oraz leki. Poziom bezpośrednich inwestycji izraelskich w Polsce (według NBP) na koniec 2016 r. wynosił 353,8 mln dol. Z kolei polskie inwestycje w Izraelu przekroczyły 265 mln dol. (to główny kierunek naszych inwestycji na Bliskim Wschodzie). W Izraelu biznesy rozwijają m.in. Asseco Poland, czy Inglot.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii

Globalny rynek wciąż się zmienia, dlatego tak ważna jest większa obecność polskich firm na zagranicznych rynkach. Tylko w ten sposób będą mogli konkurować z innymi i stać się graczami na skalę światową. Swoistym sprawdzianem jest Izrael, którego potęga gospodarcza powstała na inwestycjach w nowe technologie. Kraj ten jest dziś drugą na świecie najbardziej innowacyjną gospodarką. Rozwiązania, które znajdą się na izraelskim rynku, mają duże szanse wejścia na inne rynki. Dlatego tak ważne są wszelkie działania, które pomogą polskim firmom tam zaistnieć i znaleźć biznesowych partnerów. Polsko-Izraelskie Forum Gospodarcze to największa tego typu inicjatywa po 1989 r. Udało się na nim zgromadzić 250 firm, zarówno z Polski, jak i Izraela.

Startup Nation Central – jedna z najprężniej działających i najbardziej rozpoznawalnych organizacji na świecie wspierających rozwój startupów – rusza z pilotażowym programem w Polsce. Celem jest wyszukanie młodych i innowacyjnych firm, rozwinięcie ich w skali globalnej i połączenie z korporacjami.

Nowe otwarcie?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Setki tysięcy Rosjan wyjadą na majówkę. Gdzie będzie ich najwięcej
Biznes
Giganci łączą siły. Kto wygra wyścig do recyclingu butelek i przejmie miliardy kaucji?
Biznes
Borys Budka o Orlenie: Stajnia Augiasza to nic. Facet wydawał na botoks
Biznes
Najgorzej od pięciu lat. Start-upy mają problem
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie