Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Kobiety złożyły setki skarg na Microsoft. Oskarżajš giganta o dyskryminację

Bloomberg
Pracownice amerykańskich oddziałów Microsoftu złożyły między latami 2010-2016 łšcznie 238 skarg na dyskryminację płciowš i molestowanie seksualne w firmie – tak wynika z upublicznionych w poniedziałek dokumentów sšdowych, do których dotarła agencja Reutersa.

Dane te zostały przywołane przez pracownice, które pozwały informatycznego giganta za to, że systematycznie odmawiano im podwyżek i bonusów z uwagi na ich płeć. Microsoft zaprzecza tym zarzutom, twierdzšc, że stosuje jednakowš politykę wynagrodzeń wobec kobiet i mężczyzn.

Proces sšdowy rozpoczšł się już w 2015 r. w Seattle i urósł przez ten czas do znacznie większych niż poczštkowo rozmiarów, czemu pomógł rozprzestrzeniony w Stanach Zjednoczonych ruch #metoo i zwišzane z nim zwolnienia znanych osobistoœci ze œwiata biznesu i polityki. Oskarżycielki chcš walczyć nie tylko we własnym imieniu, ale również wszystkich poszkodowanych pracownic w Microsoftie i wnoszš o złożenie pozwu zbiorowego. Ich zdaniem, sprawa może dotyczyć nawet 8 tys. kobiet. Jak zaznaczyły, z 118 skarg złożonych przez kobiety do działów HR, które dotyczyły dyskryminacji płciowej, tylko jedna została rozpatrzona.

Microsoft odpiera zarzuty i uważa, że oskarżycielki nie majš wystarczajšcych dowodów, by złożyć pozew grupowy, a liczba skarg nie jest imponujšca bioršc pod uwagę rozmiar firmy – pod koniec 2017 r. zatrudniała w Stanach ok. 74 tys. pracowników. Koncern podkreœla jednoczeœnie, że rocznie wydaje ponad 55 mln dol., by promować zróżnicowanie i równoœć płacowš wewnštrz firmy.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL