Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Rosja: afera korupcyjna odkryta przed wyborami

Bloomberg
Poziom korupcji w Rosji jako wysoki ocenia 75 proc. obywateli. Wœród nich jest Władimir Putin.

- Korupcja to jest choroba nie tylko Dagestanu, ale innych regionów naszego kraju. I mówišc otarcie wszyscy u nas o tym wiedzš - przyznał prezydent Rosji podczas wizyty we wtorek w Dagestanie.

Potwierdzajš to najnowsze wyniki badania opinii publicznej na temat korupcji, opublikowane przez gazetę Wiedomosti.

Aż 75 proc. badanych oceniło poziom rosyjskiej korupcji jako wysoki, 17 proc. jako œredni. Do tego 45 proc. Rosjan uważa, że w przyszłoœci korupcji w ich kraju będzie jeszcze więcej; 37 proc. jest przeciwnego zdania.

Ilu Rosjan wierzy w od lat powtarzane deklaracje Putina i kolegów z Kremla o walce z korupcjš? Tutaj odpowiedzi zadziwiajš. Otóż 51 proc. Rosjan wierzy władzy, która od 25 lat walczy z korupcjš, a skutek jest taki, że łapownictwo roœnie. Do tego 31 proc. sšdzi, że władze nie majš możliwoœci, by korupcję zwalczyć. Tylko 29 proc. uważa, że Kreml nie ma w ogóle ochoty cokolwiek robić, by obniżyć pozom łapówkarstwa w Rosji.


Dagestan należy do najbardziej skorumpowanych regonów. Na poczštku lutego FSB zatrzymało pełnišcego obowišzek premiera republiki oraz dwóch ministrów jego gabinetu. Zostali oskarżeni o przywłaszczone pieniędzy z budżetu. W sumie w Dagestanie zostało wszczętych 70 dochodzeń, które wykazały 2400 złamań prawa. Obserwatorzy uznajš to za akcję przedwyborczš majšcš wzmocnić wizerunek Putna w społeczeństwie.
W czerwcu 2017 r. w 145 miastach Rosji odbyły się marsze przeciwników korupcja zorganizowane przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL