Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Szefowie General Electric nie dostali premii

Bloomberg
General Electric zrezygnował po raz pierwszy do 126 lat istnienia z wypłaty członkom kierownictwa premii, by oszczędzać po zanotowaniu strat w 2017 r.

Wszyscy poza jednym szefem nie otrzymali bonusów, a to oznaczało zdecydowane zmniejszenie ich dochodów wynikajšce z kiepskich wyników w ubiegłym roku — wyjaœnił konglomerat. 

Były prezes Jeff Immelt, który ustšpił 1 sierpnia otrzymał za 2017 łšcznie 8,1 mln dolarów płacy zasadniczej, premii, akcji, opcji i innych dochodów wobec 21,3 mln rok wczeœniej. GE zniósł jego premię uznaniowš 5,4 mln i obniżył zasadnicze uposażenie o milion dolarów. Obecny prezes John Flannery zarobił łšcznie 9 mln dolarów w 2017 r., firma pozbawiła go premii uznaniowej 3 mln. Premie skreœlono też b. szefowi pionu finansów Jeffowi Bornsteinowi, b. szefowej ds. innowacji Beth Comstock i b. prezesowi działu globalnego wzrostu GE, Johnowi Rice. Oszczędnoœci z tego tytułu i z innych wyniosły ponad 10 mln dolarów.

Wyjštkiem był szef działu lotniczego GE, David Joyce, który dostał premię 1,4 mln, ale łšcznie zarobił 5,2 mln wobec 12,6 mln rok wczeœniej.

„Uznaliœmy naszych szefów odpowiedzialnymi za wyniki” — wyjaœnił GE i podał, że pula premii zmalała o 75 proc., bo zysk operacyjny zmniejszył się o 11 proc., a konglomerat poniósł stratę netto 72 centy na akcję. „Zgodnie z naszym postanowieniem dostosowania płacy do osišgnięć wypłacone premie dotyczyły działu lotniczego i ochrony zdrowia, które miały wspaniale lata” — wyjaœniono.

GE nie zmienił systemu wynagradzania członków rady dyrektorów, dodał jedynie po 30 tys. dolarów rocznie członkom nowego komitetu finansowego. Podstawowa gaża dyrektora wynosi 275 tys. rocznie, dodatki zależš od należenia do danego komitetu.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL