Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Szydło chce kontrolować wszystkie spółki Skarbu Państwa

Premier Beata Szydło
PAP, Tytus Żmijewski
Zgodnie z projektem nowej ustawy, opublikowanym przez Rzšdowe Centrum Legislacji, Beata Szydło może niebawem przejšć kontrolę nad wszystkimi spółkami Skarbu Państwa. Tego nie dokonał jeszcze żaden polski premier.

Rzšdowe Centrum Legislacji opublikowało na swojej stronie internetowej projekt ustawy, która ma na celu uszczegółowienie zadań polskiej premier i znaczšce zwiększenie jej kontroli nad państwowymi spółkami. Zgodnie z nowymi regulacjami, których autorem jest przewodniczšcy Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, Beata Szydło będzie miała prawo podporzšdkować sobie wszystkie spółki Skarbu Państwa – w tym choćby PKO BP, kontrolowane obecnie przez Mateusza Morawieckiego, czy PGZ, znajdujšce się w rękach Antoniego Macierewicza.

Jest to pierwsza taka sytuacja w historii Polski, w której premier przejmie nadzór nad wszystkimi spółkami Skarbu Państwa. A mało ich nie jest – od poczštku bieżšcego roku w ich skład wchodzi 432 przedsiębiorstw, z czego ponad połowa, bo aż 240, jest kontrolowane przez Ministerstwo Rozwoju.

Rozwišzanie to może zapobiec dalszym sporom o fotele w spółkach państwowych, a tych za kadencji Prawa i Sprawiedliwoœci było już co niemiara – tu warto przypomnieć między innymi słynny konflikt między Zbigniewem Ziobro a Mateuszem Morawieckim o PZU, do którego wkroczyć musiała premier Szydło.

Nowe przepisy sš jednak niepokojšce z tego względu, że od teraz w rękach jednej osoby mogš znaleŸć się wszystkie najważniejsze w kraju koncerny – w tym finansowe, energetyczne czy zbrojeniowe, których wartoœć wyceniana jest w miliardach złotych. W pierwszej połowie 2017 r. łšczny zysk spółek Skarbu Państwa notowanych na GPW wyniósł blisko 15 mld zł.

Jako pierwszy o publikacji Rzšdowego Centrum Legislacji poinformował portal Money.pl. Projekt ma niebawem zostać omówiony na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL