#RZECZoBIZNESIE: Michał Kanownik: Unijna dyrektywa zagraża nowym technologiom

Planowana unijna reforma prawa autorskiego może bardzo negatywnie odbić się na branży nowoczesnych technologii – mówi Michał Kanownik, prezes Zipsee Cyfrowa Polska, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Publikacja: 26.07.2017 13:52

#RZECZoBIZNESIE: Michał Kanownik: Unijna dyrektywa zagraża nowym technologiom

Foto: tv.rp.pl

Gość przyznał, że planowana unijna reforma prawa autorskiego wprowadza szereg zmian, które mogą bardzo negatywnie odbić się na branży nowoczesnych technologii.

- Reforma jednostronnie podchodzi do prawa autorskiego, patrząc na interesy twórców i wydawców prasy - mówił Kanownik.

- Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż branża kreatywna w tej chwili dotyka wszystkich dziedzin życia gospodarczego, nie tylko twórców kultury, pisarzy, muzyków czy filmowców. Każda branża tworzy coś nowego, co opiera się na prawach własności intelektualnej – dodał.

Zaznaczył, że od wielu miesięcy zwraca się uwagę na kilka elementów w tym projekcie, który może negatywnie odbić się na całej gospodarce europejskiej, szczególnie na polskim rynku.

- Jest tam słynny podatek od linków, który od lat spędza sen z powiek na rynku hiszpańskim czy niemieckim. Doświadczenia rynku hiszpańskiego pokazują, że takie regulacje negatywnie odbijają się na lokalnych krajowych wydawcach prasy. Zyskują wielkie koncerny światowe, które stać na operowanie na rynku zdominowanym przez operatorów internetowych - tłumaczył Kanownik.

- Dużym ryzykiem jest pociąganie do odpowiedzialności dostawców internetowych za treści, które umieszczają w internecie ich klienci. Trzeba walczyć z piractwem internetowym, ale odpowiedzialność powinni ponosić użytkownicy, którzy naruszają prawa autorskie – kontynuował.

- W projekcie dyrektywy planowany jest też wyjątek, który może stanowić duży problem dla rozwoju centrów badawczo-rozwojowych w Europie. Jeżeli stworzymy barierę do komercyjnego wykorzystywania danych, które powstają w takich centrach, to wypchniemy je poza teren Europy. Wiele rynków światowych już zaciera ręce. Nie możemy pozwolić sobie na stratę tych centrów – dodał.

Kanownik zaznaczył, że w tej regulacji trzeba brać pod uwagę 3 grupy interesariuszy.

- Są to twórcy, biznes i konsumenci. Jeżeli te 3 elementy będą po części zadowolone i po części niezadowolone z tych regulacji, to dojdziemy do balansu, który pozwoli stworzyć efektywne regulacje prawa autorskiego w Unii Europejskiej – ocenił.

Gość prognozował, że ten projekt w przyszłym roku może być uchwalony i finalnie przyjęty.

Największe wyzwania branży elektronicznej

Kanownik przyznał, że branża potrzebuje nowego impulsu technologicznego.

- Bardzo intensywnie rozwija się segment „smart życia”. Branża do tego segmentu jest gotowa i coraz nowsze produkty pojawiają się na rynku. Trzeba uświadomić konsumentów, o co chodzi w tych produktach i czemu powinni z nich korzystać – tłumaczył.

Przyznał, że split payment to największe wyzwanie nie tylko dla branży elektronicznej, ale całego rynku.

- Elektronika jako branża wrażliwa na karuzele VATowe jest zwolennikiem, aby ten mechanizm wszedł w życie jak najszybciej. Ważne jest, aby ścieżka dojścia do tego mechanizmu była precyzyjna. Jest to pierwsze w pełni systemowe narzędzie do uszczelnienia systemu VATowego, które pozwoli spokojnie prowadzić biznes, bez ryzyka wpadnięcia w karuzelę, i bez ryzyka, że będzie się pociągniętym do odpowiedzialności za nie swoje grzechy - wyjaśnił Kanownik.

Gość przyznał, że planowana unijna reforma prawa autorskiego wprowadza szereg zmian, które mogą bardzo negatywnie odbić się na branży nowoczesnych technologii.

- Reforma jednostronnie podchodzi do prawa autorskiego, patrząc na interesy twórców i wydawców prasy - mówił Kanownik.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Skarbówka ściągnęła z TVN wysoką karę KRRiT za reporaż o Karolu Wojtyle
Biznes
Sieci 5G w Polsce zrównały zasięg
Biznes
System kaucyjny zbudują sprytni, a nie duzi, gracze
Biznes
Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biznes
Są unijne kary za łamanie sankcji wobec Rosji. Więzienie i ogromne grzywny