Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Sobierański: Drugie życie desek z rozbiórki

Na poczštku, 8-9 lat temu trochę się podœmiewano ze mnie. Dzisiaj meble ze starego drewna sš modne – mówi Wojciech Sobierański, właœciciel firmy Regalia Polska Manufaktura, goœć programu Marcina Piaseckiego.

Regalia wykonuje m.in. meble ze starego drewna.

- Materiał pozyskujemy z budynków przeznaczonych do rozbiórki z powodu np. budowy autostrad. Chodzi o to, żeby temu materiałowi nadać drugie życie – mówi Sobierański.

Goœć wyjaœnił przewagę starego drewna nad współczesnym. - Kiedyœ drzewo rosło naturalnie w lasach hodowlanych i œcinane było zimš (dzisiaj tnie się cały rok). Zimš soki nie kršżš w drzewie i proces suszenia przebiega o wiele szybciej. Kiedyœ drzewa rosły wolniej, więc gęstszy był słój. To wszystko ma wpływ na jakoœć drewna – tłumaczył.

- Poza wytrzymałoœciš ważny jest też wyglšd. Można postarzyć młode drewno, ale najpierw powinniœmy wykorzystać to co niszczymy. W Wielkiej Brytanii dziennie 3 tys. ton drewna rozbiórkowego jest niszczone. Jest to mniej więcej 150 tirów. W Polsce nie ma takich danych – dodał.

Goœć przyznał, że nie zawsze zdšży odzyskać cały materiał, bo jest częœciowo poršbany i pocięty. - Jednak w przecišgu 10 lat naszej działalnoœci œwiadomoœć roœnie i coraz więcej ludzi zauważa, że można ten materiał drugi raz wykorzystać – mówił.

Sobierański podał, że Regalia ma ponad 20 pracowników na stałe i czasami kilkunastu okresowych.

- W ofercie mamy boazerię i praktycznie wszystkie meble: stoliki kawowe, komody, szafki RTV, blaty do łazienek – wyliczał.

- Wmówiono nam w ostatnich latach, że drewno się nie nadaje do łazienek, ale przecież sauny sš zrobione z drewna i istniejš – dodał.

Sobierański na poczštku zaczynał robić tego typu rzeczy u siebie w domu. - Potem ludzie zaczęli pytać. Rozwinęliœmy się dzięki Warszawie. Na poczštku, 8-9 lat temu trochę się podœmiewano ze mnie. Dzisiaj jest to modne – wspominał.

Firma oprócz drewna wykorzystuje też metal.

Goœć ocenił, że ceny sš za niskie w porównaniu do tego ile pracy w to wkładamy.

- Niektórzy mówiš, że drogo – stwierdził.
- Zawsze można kupić coœ tańszego. Jednak jeżeli kupuję stół, który mam na całe życie to jest on tani. A jeżeli możemy przekazać go dalej, to bardzo tani – tłumaczył.

- Czasami sš pomysły, żeby zrobić z manufaktury fabrykę. Jednak wierzę w manufakturę, gdzie każdy rzemieœlnik robi swojš rzecz – podsumował.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL