#RZECZoBIZNESIE: Piotr Szymankiewicz: Nadużycia w firmie wykryje sygnalista

Sygnalista ma za zadanie poinformować pracowników i pracodawcę o tym, że w spółce może się dziać źle – mówi Piotr Szymankiewicz, PwC, gość programu Marcina Piaseckiego.

Publikacja: 25.04.2017 13:42

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Szymankiewicz: Nadużycia w firmie wykryje sygnalista

Foto: tv.rp.pl

PwC przedstawiła ostatnio raport dotyczący wykrywania nadużyć w firmach i roli sygnalistów.

- Sygnalista to osoba, która nagłaśnia i informuje o potencjalnych nieprawidłowościach w spółce - tłumaczył Szymankiewicz.

- Bardzo chcielibyśmy uniknąć złych konotacji, które wiążą się ze słowem „donosiciel”, dlatego promujemy słowo „sygnalista” - dodał.

Gość wyjaśnił, że sygnalista ma za zadanie poinformować, w dobrej wierze, pracowników i pracodawcę o tym, że w spółce może się dziać źle.

Z raportu wynika, że 69 proc. nieprawidłowości w firmach jest wykrywane dzięki sygnalistom.

- Są to przypadki, które trafiły do PwC z zewnętrznych firm, które były przez nas badane. W niektórych firmach jest to znacznie mniej, w niektórych znacznie więcej - zaznaczył Szymankiewicz.

22 proc. nieprawidłowości wykryto przez kontrole wewnętrzne i 9 proc. w rezultacie działań organów ścigania i mediów.

Gość zaznaczył, że istnienie instytucji jak sygnalista i rozwijanie jej systemowo w przedsiębiorstwach (wprowadzenie kodeksów, budowanie środowiska etycznego) powoduje to, iż jest to zjawisko pozytywne.

- Często systemy zgłaszania nieprawidłowości są zbudowane tak, żeby to nie zarząd lokalny rozpatrywał ewentualne zgłoszenia, ale ktoś wyżej – tłumaczył.

Szymankiewicz zaznaczył, że informacje od sygnalistów mogą być bardzo różne. - Bardzo często mogą dotyczyć mobbingu. Równie często dotyczą nieprawidłowości popełnianych przez kadrę zarządzającą – mówił.

- 20 proc. nieprawidłowości w polskich przedsiębiorstwach popełnianych jest przez najwyższą kadrę zarządzającą. Szeregowy pracownik będzie miał w takim przypadku ogromne obawy przed pójściem do zarządu ze zgłoszeniem – dodał.

Gość podkreślił, że trzeba w firmie stworzyć odpowiednie mechanizmy i zbudować atmosferę odpowiedzialności i uczciwości. - To nie jest łatwe – ocenił.

- Jeżeli zbudujemy system do sygnalizowania nieprawidłowości, dajmy poczucie anonimowości takiemu zgłoszeniu – mówił.

Przyznał, że samo zjawisko sygnalizatora jest już rozpowszechnione w Polsce. - Natomiast jeśli chodzi o praktykę, jeszcze nie jest aż tak różowo jak byśmy chcieli – podsumował.

PwC przedstawiła ostatnio raport dotyczący wykrywania nadużyć w firmach i roli sygnalistów.

- Sygnalista to osoba, która nagłaśnia i informuje o potencjalnych nieprawidłowościach w spółce - tłumaczył Szymankiewicz.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rekordowe straty Poczty Polskiej. Sytuacja jest coraz gorsza, prezes pisze list
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Nadchodzi koniec Ciechu. Grupa Sebastiana Kulczyka zmieni nazwę
Biznes
Czego boją się polscy przedsiębiorcy? Już nie niestabilności politycznej
Biznes
Coraz więcej Rosji na Węgrzech. Gazprom głównym sponsorem Ferencváros?
Biznes
Wielka debata o przyszłości lasów. Ekolodzy i Lasy Państwowe przy jednym stole