Komisja w podjętej w tej sprawie uchwale apeluje do przedstawicieli organów ścigania, a w szczególności do funkcjonariuszy Policji, o poszanowanie godności uczestników pokojowych zgromadzeń, powstrzymanie się od stosowania nieproporcjonalnych i nieuzasadnionych środków przymusu, a także od bezprawnego izolowania demonstrantów i arbitralnego pozbawiania ich wolności osobistej. Zdaniem Komisji legitymowanie uczestników demonstracji, przy jednoczesnym wielogodzinnym ograniczaniu ich prawa do przemieszczania się, należy uznać za niezgodne z prawem pozbawienie wolności osobistej.

- Prawo do pokojowych zgromadzeń oraz wyrażania opinii w formie pokojowych protestów stanowią fundament demokracji. Bezprawne ich ograniczanie łamie podstawowe prawa człowieka w demokratycznym państwie prawnym - podkreśla Komisja.

Przypomina też, że użycie siły fizycznej przez policję należy traktować jako środek ostateczny, który może być stosowany wyłącznie wobec osób stanowiących rzeczywiste zagrożenie dla porządku publicznego i powinien być proporcjonalny do stopnia zagrożenia.

- Obowiązkiem państwa jest zapewnienie obywatelom korzystania z prawa do wolności zgromadzeń i swobody wypowiedzi. Obowiązkiem przedstawicieli organów ścigania, w tym Policji, jest poszanowanie tych praw, a ich ograniczanie musi zawsze respektować zasadę  proporcjonalności i następować przy użyciu najmniej restrykcyjnych środków - zaznacza Komisja.