Zakazy noszenia broni w Warszawie, Małopolskiem i Śląskiem

Mieszkańców Warszawy oraz województw małopolskiego i śląskiego będą obowiązywały zakazy noszenia broni, a także przemieszczania jej nawet w stanie rozładowania.

Aktualizacja: 01.06.2016 15:16 Publikacja: 01.06.2016 14:00

Zakazy noszenia broni w Warszawie, Małopolskiem i Śląskiem

Foto: 123RF

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w tej sprawie (Dz.U. z 25 maja 2016 r., poz. 715) wprowadza dwa zakazy dla wszelkich rodzajów broni:

1) na obszarze miasta stołecznego Warszawy w dniach 4-10 lipca 2016 r.

2) na obszarze województwa małopolskiego oraz województwa śląskiego w dniach 20 lipca -  1 sierpnia 2016 r.

Zakazy obejmują  wszystkie osoby przebywające w podanych terminach na terenie Warszawy i w wymienionych województwach.

Mają związek z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa podczas Szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w dniach od 8 do 9 lipca 2016 r. oraz Światowych Dni Młodzieży w dniach od 26 do 31 lipca 2016 r. Jak tłumaczy MSWiA zakaz zmniejsza ryzyko wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.

- Posiadacze pozwoleń na broń nie będą mogli nosić i przemieszczać się z bronią, dzięki czemu wyeliminowane zostaną ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym możliwość dostania się jej w ręce osób niepowołanych - wyjaśnia MSWiA.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o broni i amunicji za broń uznaje się broń palną , pneumatyczną, miotacze gazu obezwładniającego oraz narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu. Do tych ostatnich ustawa zalicza

- broń białą w postaci ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni, kastetów i nunczaków, pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału, pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy,

- broń cięciwową w postaci kusz,

- przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.

Zakaz noszenia i przemieszczania broni nie dotyczy członków misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz osób zrównanych z nimi na podstawie porozumień międzynarodowych, a także osób posiadających broń na podstawie świadectwa broni wydanego:

- przedsiębiorcom i jednostkom organizacyjnym, którzy na podstawie odrębnych przepisów powołali wewnętrzne służby ochrony, jeżeli broń jest niezbędna do wykonywania przez te służby zadań wynikających z planu ochrony;

- przedsiębiorcom, którzy uzyskali koncesje na usługi ochrony osób i mienia, jeżeli broń jest im niezbędna w zakresie i formach określonych w koncesji;

- urzędom, instytucjom, zakładom, przedsiębiorcom i innym podmiotom, których pracownikom broń jest niezbędna do ochrony osobistej w związku z wykonywaniem przez nich obowiązków pracowniczych związanych ze szczególnym narażeniem na zamach przeciwko życiu lub zdrowiu.

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w tej sprawie (Dz.U. z 25 maja 2016 r., poz. 715) wprowadza dwa zakazy dla wszelkich rodzajów broni:

1) na obszarze miasta stołecznego Warszawy w dniach 4-10 lipca 2016 r.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów