TK: będzie można organizować zgromadzenia cykliczne

Za kilka miesięcy będzie można organizować zgromadzenia cykliczne. Wprowadzające je przepisy nie naruszają konstytucji.

Publikacja: 17.03.2017 06:46

TK: będzie można organizować zgromadzenia cykliczne

Foto: 123RF

W czwartek Trybunał Konstytucyjny w składzie 11 sędziów uznał, że przepisy o zgromadzeniach cyklicznych są zgodne z konstytucją. O ich zbadanie zwrócił się do TK prezydent Andrzeja Duda. To był pierwszy i jak na razie jedyny jego wniosek dotyczący przepisów uchwalonych przez Sejm w tej kadencji.

Cykliczne budzą wątpliwości

Prezydent Duda miał wątpliwości dotyczące dwóch przepisów noweli prawa zgromadzeń z 13 grudnia 2016 r. Pierwszy, art. 1 pkt 4, wprowadza nowy rodzaj zgromadzeń, tj. cykliczne, które mają pierwszeństwo przed wszystkimi innymi. Są to zgromadzenia organizowane przez ten sam podmiot w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej cztery razy w roku lub raz w roku w czasie świąt państwowych i narodowych, pod warunkiem że przez ostatnie trzy lata takie wydarzenia już organizowano, i to niekoniecznie w formie zgromadzeń.

– Nowela uprzywilejowuje zgromadzenia cykliczne wobec innych, tj. zwykłych i spontanicznych – tłumaczyła przed TK Anna Surówka-Pasek, podsekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta RP.

Jej zdaniem może to prowadzić do naruszenia zasady równości oraz wolności zgromadzeń. Zwróciła też uwagę, że w przepisach dotyczących zgromadzeń cyklicznych użyto sformułowania „w szczególności". Oznacza to, że za zgromadzenie cykliczne można uznać każde, które było już wcześniej organizowane.

Kolejny zarzut wniosku prezydenckiego dotyczył tego, że art. 1 pkt 4 noweli wyłącza również możliwość zaskarżania zarządzenia zastępczego wojewody o zakazie zgromadzeń. Zdaniem prezydenta narusza to konstytucyjną zasadę gwarantującą prawo do sądu. Chodzi o to, że jeżeli okaże się, że w tym samym miejscu co cykliczne zgromadzenie ma się odbyć inne (zwykłe lub spontaniczne), gmina może go zakazać. Jeżeli tego nie zrobi, może to uczynić za nią wojewoda w formie niezaskarżalnego zarządzenia zastępczego.

Zakwestionowany przez prezydenta art. 2 pozwala stosować nowe przepisy z mocą wsteczną.

Prezydenckich zastrzeżeń do konstytucyjności przepisów noweli prawa zgromadzeń nie podzielili przed Trybunałem ani przedstawiciele Sejmu, ani Prokuratury Generalnej.

– Już w tej chwili prawo zgromadzeń przewiduje dwa rodzaje zgromadzeń, zgromadzenia cykliczne będą trzecim – tłumaczył Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.

Werdykt Trybunału

Trybunał Konstytucyjny nie miał takich wątpliwości jak prezydent i uznał kwestionowane przepisy.

– Prawo do kontrdemonstracji nie może sięgać tak daleko, by utrudniać demonstrację – tłumaczył sędzia sprawozdawca Mariusz Muszyński. – Ustawodawca ma prawo wybrać, jakie środki są najlepsze, gdy chodzi o realizację prawa do zgromadzeń – tłumaczył.

I podkreślił, że zgromadzenia cykliczne pozwalają eksponować wartości społeczne i być przyczyną debaty publicznej. Powoduje to, że są ściśle związane z konkretnym miejscem i datą, a ich przeprowadzenie w innym miejscu i czasie straciłoby sens.

– Skoro elementy te mogą mieć decydujące znaczenie dla organizacji takiego zgromadzenia, mogą one stanowić podstawę do przyznania im pierwszeństwa – twierdzi sędzia Muszyński.

Z tych m.in. powodów zdaniem Trybunału Konstytucyjnego powołujące je do życia przepisy nie godzą w istotę wolności zgromadzeń.

Czwórka sędziów zgłosiła zdania odrębne, w tym sędzia Piotr Pszczółkowski.

Teraz prezydent ma obowiązek podpisać ustawę, a potem zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie 14 dni później, czyli prawdopodobnie w maju tego roku.

sygnatura akt: Kp 1/17

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: r.krupa@rp.pl

W czwartek Trybunał Konstytucyjny w składzie 11 sędziów uznał, że przepisy o zgromadzeniach cyklicznych są zgodne z konstytucją. O ich zbadanie zwrócił się do TK prezydent Andrzeja Duda. To był pierwszy i jak na razie jedyny jego wniosek dotyczący przepisów uchwalonych przez Sejm w tej kadencji.

Cykliczne budzą wątpliwości

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego